Почетна » Јавност Рада » Локални омбудсман
Локални омбудсман
Свако ко сматра да су му актом, радњом или непоступањем Управе, јавних служби и установа општине Врачар повређена права, може се притужбом обратити локалном омбудсману Градске општине Врачар-Његошева улица број 77, и то :
-у писаној форми, са назнаком –за локалног омбудсмана;
-електронском поштом на адресу lokalni.ombudsman@vracar.rs
-усмено, доласком у канцеларији локалног омбудсмана у Његошевој улици 77, (уз претходно заказивање на телефон 011- 3081-464).
Образац за подношење притужбе локалном омбудсману: овде
На поднету притужбу не плаћа се такса.
Локални омбудсман неће поступати по анонимним пријавама
Вујо Грујић рођен је 25. aприла, 1984. године у Београду. Одрастао је у београдском насељу Коњарник где је завршио ОШ „Стеван Синђелић“, након чега је завршио Другу економску школу у Београду, образовни профил: царински техничар. Дипломирао је на Факултету безбедности Универзитета у Београду, као и на Правном факултету у Београду Универзитета „Џон Незбит“ (Мегатренд). На Факултету безбедности је након одбрањеног завршног рада на тему „Утицај глобализације на људску безбедност“ стекао звање дипломираног менаџера људских и социјалних ресурса у области наука безбедности. На Правном факултету је стекао звање дипломираног правника.
Положио је државни стручни испит за рад у државним органима (2021) и правосудни испит (2022)
Завршио је основну обуку за посреднике у „Службеном гласнику“, регистровани је медијатор и члан Коморе медијатора Србије.
Регистровани је пружалац бесплатне правне помоћи за територију Градске општине Врачар од јула 2022. године и овлашћено лице Управе Градске општине Врачар за одлучивање и поступање по захтевима за бесплатну правну помоћ грађана на основу Дозволе издате од Министарства правде Републике Србије.
До сада је обрадио и поступио по више од 140 поднетих захтева од којих је 95 посто одобрено. Заступао је грађане на преко 50 рочишта у судовима на територији Београда у радним споровима, споровима са државним установама и другим грађанским споровима.
У периоду од октобра 2010. до маја 2011. године радио је на административним пословима у Служби за кадрове Правног сектора ЈКП „Београдски водовод и канализација“ преко омладинске задруге.
Најдуже радно искуство остварио је као запослени у ЈП „Завод за уџбенике“ у периоду од јула 2013. године па до новембра 2019. године, најпре као сарадник за послове координације физичко-техничког обезбеђења и управљања отпадом, а потом и као стручни сарадник за послове ванредних ситуација у оквиру Сектора за правна питања и општих послова.
У периоду од 2019. па до 2020. године био је ангажован по основу Уговора о привременим и повременим пословима у Управи Градске општине Врачар на административним, кадровским и општим пословима.
Од 2020. године па до 4. октобра 2024. распоређен је на радном месту координатор Одељења за општу управу и заједничке послове Управе Градске општине Врачар у звању самосталног саветника и то:
-од 2020. до 2022. као координатор за послове усклађивања рада унутрашњих јединица одељења
-од 2022. до октобра 2024. године као координатор за послове правне помоћи
На попису становништва 2022. године био је ангажован као Инструктор пописивача од стране Републичког Завода за статистику Србије.
Сертификовани је инструктор Републичке изборне комисије за обуку чланова и кандидата за чланове бирачких одбора и других органа за спровођење избора.
Редовно је похађао семинаре и курсеве Националне академије за јавну управу (НАЈУ). Међу најбитније курсеве које је похађао, од значаја за послове Заштитника грађана убрајају се:
-Права припадника националних мањина
-Родна равноправност
-Заштита података о личности
-Забрана дискриминације особа са инвалидитетом пред органима јавне власти
У периоду од 2005. до 2008. године обављао је функцију члана Савета Универзитета у Београду у који је именован на предлог Студентског Парламента Универзитета у Београду.
Од 2014. до 2024. године обављао је функцију члана УО ДЗ „Врачар“.
Тренутно није политички активан, нити је члан политичке заједнице.
Отац је две девојчице.
Локални омбудсман (заштитник/заштитница грађана и грађанки) је изабран од већине одборника општинске скупштине на период од пет година, да истражује притужбе грађана и грађанки када се оне односе на рад општинске Управе, јавних служби и установа које општина Врачар оснива.
Он предстаља допунско средство контроле – до његове акције долази када је грађанин исцрпео сва правна средства, а ипак остао обесправљен. Његова улога је да штити грађане и грађанке од лошег рада општинске управе, и да брани и промовише права и слободе грађана и грађанки.
Ако утврди пропуст, односно неправилност, локални омбудсман ће захтевати да се грешка исправи, и предложити начин упућивањем препоруке.
Локални омбудсман поступа потпуно самостално и независно од било ког органа власти и јавних служби, а сви којима се у току прикупљања информација он обрати, дужни су да сарађују.
Притужба која се подноси локалном омбудсману треба да садржи:
1.
Назив органа на чији се рад односи,
2.
Опис повреде права,
3.
Чињенице и доказе који поткрепљују притужбу,
4.
Податке о искоришћеним правним средствима,
5.
Податке о подносиоцу притужбе.
Сва документа доставити у фотокопији.
Подносилац је дужан да пре подношења притужбе покуша да заштити своја права у одговарајућем правном поступку