Sinoć je u svečanoj sali Gradske opštine Vračar održana promocija knjige Enciklopedija Republike Srpske tom I i II. Događaj je organizovan u saradnji Opštine Vračar i i Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske.
Predsednik Opštine Vračar prof. dr Milan A. Nedeljković obratio se prisutnima, istakavši da je veliki događaj što Opština ima čast da ugosti predstavnike Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske i promoviše kapitalno delo kao što je Enciklopedija. “Opština Vračar otkupila je 27 komleta i poklonila školama i bibliotekama, ne samo na svojoj teritoriji, već i teritoriji grada i Srbije. Enciklopedija Republike Srpske predstavlja sveobuhvatan zapis svega onoga što se desilo u prošlosti i to je veliki dar ove generacije budućim pokolenjima. Ona istovremeno predstavlja prikaz prošlosti, ali i aktuelnosti koja će i u budućnosti predstavljati most između našeg naroda sa obe strane Drine“, kazao je Nedeljković.
Na svečanoj promociji kapitalnog, nacionalnog i najznačajnijeg projekta Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, govorili su predsednik i potpredsednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, prof. dr Rajko Kuzmanović i prof. dr Vaskrsija Janjić, direktor Arhiva Srbije dr Miroslav Perišić i Vikarni Episkop Remezijanski, gospodin Stefan Šarić.
Govoreći na promociji, akademik prof. dr Rajko Kuzmanović rekao je, da se na izradi Enciklopedije radi već osam godina, napominjući da to nije dug period s obzirom da su to specifične knjige i da ih ne piše pojedinac, već grupa stručnjaka za određene oblasti. „Cilj objavljivanja Enciklopedije je, da ona bude veliki priručnik za saznanja da je na području Republike Srpske bujao život vekovima i da ona nije zemlja nepoznata, nego međunarodni subjekt. Mi gradimo Enciklopediju kao specifičan izraz dostignuća kulture, nauke, obrazovanja i darova ljudskog uma u Republici Srpskoj. Današnja promocija je u čast nauke i veoma sam zahvalan ljudima poput prof. dr Milana Nedeljkovića koji nose barjak ovakvih dešavanja“, rekao je Kuzmanović.
Akademik Janjić je istakao da se radi o leksikološkom delu opšteg tipa, oslobođenog predrasuda i ideologije u kome su obrađene oblasti kulture,istorije, ekologije, nauke, politike i umetničkog stvaralašstva. „Želimo da sprečimo izvrtanje istorijskih činjenica kako bi sačuvali biće naroda koje živi u Republici Srpskoj“, kazao je Janjić.
Vikarni Episkop Remezijanski, gospodin Stefan Šarić i dr Miroslav Perišić, takođe su u svom obraćanju istakli značaj Enciklopedije za istoriju naroda na tim prostorima.
Prvi tom Enciklopedije objavljen je 2017. godine i u njemu su obuhvaćene odrednice sa početnim slovima A i B, ima 783 stranice formata A4, sadrži 1.303 odrednica, 271 pododrednicu, 372 fotografija i 32 karte.
Drugi tom objavljen je 2018. godine i obuhvata odrednice sa početnim slovima V i G, ima 760 stranica formata A4, sadrži 1450 odrednica, 222 poodrednice, 520 fotografija i 17 karata. Na njegovoj izradi, angažovana su 324 autora okupljena u 16 stručnih timova.
Predstavljanju Enciklopedije Republike Srpske prisustvovale su istaknute ličnosti naučnog, javnog i kulturnog života Republike Srbije, Republike Srpske, kao i veliki broj građana.