U Starom dvoru juče su predstavljeni rezultati projekta „Unapređenja međuopštinske saradnje u cilju jačanja kapaciteta servisa podrške u mobilnosti i komunikaciji“, namenjen osobama sa invaliditetom. Projektom su u prethodne tri godine, uz podršku Vlade Švajcarske, bili obuhvaćeni gradovi Beograd i Novi Sad i Gradske opštine Vračar i Savski venac.
Pomoćnik gradonačelnika Andreja Mladenović prisustvovao je u Starom dvoru promociji rezultata projekta, zahvalio gradovima i Opštinama partnerima u ovom projektu, te Ministarstvu za upravu i lokalnu samoupravu i Vladi Švajcarske.
„Cilj projekta bio je da se posebnim Servisom podrške osobe sa invaliditetom aktivnije uključe u sve oblasti života, ali i vođenje samog projekta. Nadam se da ćemo ovim projektom dati primer i drugim opštinama i gradovima Srbije kako bi pošli primerom Novog Sada, Vračara i Savskog venca“, rekao je Mladenović.
Savetnica gradonačelnika Novog Sada Ljiljana Koković dodala je da je pionirski korak u ovom projektu bilo formiranje Servisa podrške u komunikaciji i mobilnosti, ukazavši da je: „ U proteklom periodu Servis razvijan i unapređivan. Međusobno smo razmenjivali znanja, iskustva i primere dobre prakse. Uspostavili smo takođe uspešnu saradnju i sa udruženjima građana osoba sa invaliditetom u našim gradovima i opštinama.“
Predsednik Gradske opštine Vračar akademik prof.dr Milan a. Nedeljković istakao je da je pomoć osobama sa invaliditetom civilizacijski iskorak. Podsetio je da je Opština Vračar u proteklom periodu uradila puno na pristupačnosti mobilijara osobama sa invaliditetom, zbog čega je i nagrađivana od strane ombudsmana i Stalne konferencije gradova i opština.
„Gradska opština Vračar odigrala je značajnu ulogu u afirmaciji prava osoba sa invaliditetom, pored konkretne podrške, podsticali smo veću socijalizaciju ove kategorije stanovništva i produbljivali zajedništvo među porodicama. Od velike važnosti bilo nam je da osobe sa invaliditetom preuzmu aktivniju ulogu u društvu i da budu inicijatori pozitivnih promena i promoteri vrednosti koje snagom volje iskazuju osobe sa invaliditetom“, naveo je Nedeljković.
Predsednik Skupštine Gradske opštine Savski venac Strahinja Kukić istakao je da će se tehnološka rešenja i dobra praksa iz ovog projekta lako implementirati i u druge lokalne sredine, te zahvalio svima koji su dali doprinos u njegovoj realizaciji.
Dugoročna korist ovog projekta jeste osnaživanje svih organizacija da aktivnim radom i angažovanošću doprinose poboljšanju položaja osoba sa invaliditetom u društvu. Cilj je da se podrži i podstakne svaki oblik pristupačnosti, inicijativa, pomoć, slobodna razmena mišljenja, razvijanje komunikacija i ostalih potreba.
Građani sve više prepoznaju vrednosti Servisa podrške u mobilnosti i komunikaciji kao efikasan mehanizam u podršci osobama sa invaliditetom, za artikulaciju i javno izražavanje mišljenja i interesa o bitnim pitanjima njihovog svakodnevnog života. Servis svojim delovanjem, predlozima, inicijativama i projektima pokazuje da je značajan potencijalan izvor znanja i veština, da je neophodan za ostvarenje osnovnih ciljeva društvenog i ekonomskog razvoja.