Povodom 13. oktobra – Međunarodnog dana za smanjenja rizika od katastrofa u svim vračarskim osnovnim školama organizovana je vežba evakuacije u slučaju zemljotresa. Gradska opština Vračar, u saradnji sa Crvenim krstom Vračar i uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja organizovala je ovu vežbu sa ciljem jačanja otpornosti zajednice na katastrofe, a posebno najosetljivije grupe koju čine deca.
„Danas smo u svim vračarskim školama, u isto vreme, simulirali uzbunu kao da se desio zemljotres. U ovoj vežbi je učestvovalo ukupno 5.700 vračarskih đaka. Vi ste postupali kako su vas nastavnici obučili – držali ste ruke na glavi, niste se gurali, trčali ili pričali. Naredni put morate poneti i jakne, jer se ne zna koliko će potres trajati i koliko ćete boraviti u parku, odnosno na otvorenom, dok ne dođu spasioci. Ovu vežbu ćemo pokazati i narednim generacijama, kako bi bili pripremljeni za ovakve situacije, u kojima je važno da odgovorno i brzo reagujemo. Vi ste sada edukovani za ovakvo postupanje i ovo znanje ćete preneti i vašoj porodici i drugarima. Hvala nastavnicima, koji su vas obučili da ispravno postupate u ovakvim situacijama. Danas ste pokazali izuzetnu zrelost kako se brzo možemo evakuisati u slučaju katastrofe“, izjavio je član Veća zadužen za obrazovanje Dragi Lukić učesnicima nakon sprovedene vežbe. Događaju su prisustvovali savetnici iz Školske uprave Beograda pri Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Ivana Radovanović i Brankica Đurišić, sekretar Crvenog krsta Beograd Nikola Prica, zamenik načelnika Uprave Gradske opštine Vračar Živko Marjanović i predstavnici Sektora za vanredne situacije.
Obrazovanje, kao temelj savremenog društva, ali istovremeno i kao odgovor na sve izazove i rizike, kada su u pitanju klimatske promene i prirodne katastrofe i druge elementarne nepogode, predstavlja ključnu kariku u sistemu smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama, odnosno u sistemu civilne zaštite. Zbog toga, od neizmernog značaja je učešće obrazovnih ustanova u ovakvim aktivnostima, kako u cilju podizanja spremnosti ustanova na rizike od elementarnih nepogoda, tako i u stvaranju budućih generacija koje će posedovati dovoljno znanja, ali istovremno biti i svesne značaja prevetivnih mera u cilju smanjenja rizika od katastrofa.