Konferencija „Social design ≠ Universal design“ održana je danas u svečanoj sali Gradske opštine Vračar. Konferencija se organizuje u saradnji sa gradom Boros iz Kraljevine Švedske u okviru zajedničkog projekta, a uz podršku međunarodnog centra za razvoj lokalne demokratije.
Tema konferencije bilo je pitanje „Zašto naziv Socijalni dizajn jednako ili nije jednako Univerzalni dizajn?“ Ova dva konceppta dele sličan cilj – poboljšanje kvaliteta života – ali imaju različite pristupe. Upravo zbog ovih razlika važno je razumeti kako svaki od ovih pristupa može doprineti društvu u celini. Konferencija je predstavljala priliku da se čuju različite perspektive i iskustva iz oblasti socijalnog i univerzalnog dizajna, koje će pomoći da se bolje razume njihova uloga u arhitekturi, urbanizmu i svakodnevnom životu, kao i njihovu primenu i značaj u savremenom društvu.
U ime domaćina konferenciju je otvorio član Veća zadužen za društvene delatnosti i projekte Damjan Dimitrijević, koji se svim prisutnima zahvalio što su došli da prisustvuju konferenciji i na taj način dali svoj doprinost rešavanju problema pristupačnosti, kao jednog od osnovnih problema sa kojima se danas susrećemo u društvu.
Prisutnima se obratila i pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Biljana Barošević koja je istakla da je Opština Vračar primer opštine u Beogradu i Srbiji kada je u pitanju pristupačnost i dobitnik nagrada za pristupačnost „Zajednički stvaramo Srbiju bez barijera i inkluzivnu Srbiju“.
„Ono što je posebno značajno je što ste vi upravo neko ko će raditi na svim ovim problemima u budućnosti, na osnovu osnova koje postavljamo zajednički. Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom je stožer svih stvari o kojima danas razgovaramo, a Ministarstvo građevine je zaduženo da sprovede sve projekte na osnovu Zakona o planiranju i izgradnji“, izjavila je Biljana Barošević i istakla da je ministarstvo uradilo dosta što se tiče pristupačnosti – rešen je problem pristupačnosti Zadužbine „Ilije M. Kolarac“, potom je i Narodni muzej postao dostupan za osobe sa invaliditetom, mnoge škole, domovi zdravlja i bazeni su postali pristupačni.
Prisutnima se obratila i Ljupka Mihajlovska, savetnica ministarke za rodnu ravnospravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena – Univerzalni dizajn, koja je ujedno i ekspertkinja za pristupačnost i univerzalni dizajn. Ona je govorila o svom viđenju Univerzalnog dizajna u našem društvu.
Organizatori konferencije posebno su se zahvalili što skupu prisustvuje i gošća iz Budimpepte Janka Černak, doktorantkinja na „Moholu – Nagu“ Fakultetu za umetnost i dizajn. Janka je predstavila pojam socijalnog dizajna kroz svoj istraživački projekat, posebno iz aspekta pristupačnosti i rodne ravnopravnosti. Njeno prisustvo i učešće na ovoj konferenciji značajno doprinosi razumevanju društvenih aspekata dizajna.
Svoj rad u okviru projekta Zero project mreže, koji se bavi stručnom podrškom razvoju koncepta „dizajna za sve“ predstavili su uvaženi profesori sa Arhitektonskog fakulteta dr Ksenija Lalović i dr Vladimir Mihajlov. Njihova studija o participativnom oblikovanju prostora u Srbiji pokazuje kako se savremene tehnologije mogu koristiti u stvaranju pristupačnijih i održivih urbanih rešenja. Njihov rad predstavlja dragoceno iskustvo koje spaja teoriju i praksu u arhitekturi.
Na kraju konferencije zaključeno je da su koncepti socijalnog i univerzalnog dizajna više od akademskih teorija – oni su alati kojima se može oblikovati pravednije i inkluzivnije društvo. Kroz izlaganja se govorilo o tome kako arhitektura, urbanizam i dizajn mogu direktno uticati na živote ljudi, osiguravajući da prostori i proizvodi budu dostupni svima, bez izuzetka.
Konferenciji su pored predavača prisustvovali učenici Arhitektonske škole, Geodetsko tehničke škole, III i XIV beogradske gimnazije, studenti, kao i predstavnici SKGO, gradskih i opštinskih službi. Nadamo se da će nakon današnje diskusije, kroz svoj budući rad, doprineti da svet oko nas postane pristupačnije, inkluzivnije i bolje mesto za život.