Kako bi poboljšali pristupačnost biračkim mestima i omogućili sugrađanima sa invaliditetom da lakše ostvare svoje biračko pravo, Gradske opštine Vračar, Savski Venac, Gradska izborna komisija (GIK) i Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije potpisali su Sporazum o razumevanju.
Tim povodom je održan sastanak kod Poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković, kome su prisustvovali zamenica predsednika Opštine Vračar Radmila Sarić, predsednik Skupštine opštine Mihailo Grupković i načelnica opštinske Uprave Gordana Basta, kao i predstavnici opštine Savski Venac, GIK-a i Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije.
Ovim dokumentom potpisnici su se saglasili da će ubuduće sarađivati i preduzimati aktivnosti radi unapređenja svih oblika pristupačnosti kako biračkih mesta, tako i objekata javne namene, uključujući fizičku pristupačnost, kao i funkcionalnu pristupačnost za osobe oštećenog vida, sluha i druge oblike invaliditeta, uz punu posvećenost realizaciji dogovorenih aktivnosti i ostvarenju zajedničkih ciljeva.
Zamenica predsednika Opštine Radmila Sarić istakla je, da je Gradska opština Vračar na sednici Skupštine opštine, 20. septembra 2018. godine, donela Strategiju za unapređenje pristupačnosti Gradske opštine Vračar za period 2018. do 2025. godine. Kao sastavni deo Strategije, usvojen je i Akcioni plan za sprovođenje Strategije pristupačnosti za period 2018-2020. godine. Strategija za unapređenje pristupačnosti obuhvata tri sektorske oblasti: objekti javne namene, javne površine-ulice, parkovi, trgovi i stajališta javnog prevoza i informacije i komunikacija. U Strategiji je data detaljna analiza postojećeg stanja objekata javne namene sa aspekta pristupačnosti, a sa detaljnim pregledom svih objekata u različitim oblastima. Akcionim planom su predviđene mere intervencije, odnosno mere kojima se uklanjaju prepreke, sa vremenskim okvirom, izvorom finansiranja i nosiocem realizacije, odnosno odgovornim licem.
Prema rečima Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, postignuti Sporazum o razumevanju je bitan korak u obezbeđivanju pristupačnosti, kako biračkih mesta, tako i prilagođenog izbornog materijala, jer predstavlja preduslov za samostalno i ravnopravno učestvovanje osoba sa invaliditetom u političkom i javnom životu.
Verujemo da će ovaj dobar primer saradnje na ovako važnom pitanju, kao što je pristupačnost objekata podstaći i druge opštine i organizacija da veću pažnju posvete rešavanju ovog problema, naglasila je Brankica Janković.