Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) je 11. decembra 2019. godine u beogradskom Sava Centru organizovala 47. sednicu Skupštine u okviru koje su održani izbori za organe SKGO, ali i potpisana četiri sporazuma o saradnji. Tema Skupštine bila je „Međuopštinska saradnja – put ka daljem jačanju lokalne samouprave”. Skupštini su prisustvovali Radmila Sarić, zamenik predsednika, Gordana Basta, načelnik Uprave i Irena Lakobrija Delić- šef Odseka za projekte Gradske opštine Vračar
U uvodnom obraćanju, u ime grada domaćina obratio se gradonačelnik Beograda prf. dr Zoran Radojičić, kao i ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić.
Pored Gradske opštine Vračar, za članove Predsedništva SKGO sa mandatom od 2020-21. godine izabrani su Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac, Smederevska Palanka, Kruševac, Leskovac, Subotica, Surdulica, Zrenjanin, Sombor, Odžaci, Beočin, Kraljevo, Užice, Loznica, Vrnjačka Banja, Smederevo, Medijana (Niš), Pirot, Svrljig i Savski Venac.
Predstavnici Gradske opštine Vračar, Grada Kruševca i Kraljeva predstavili su primere uspostavljanja međuopštinske saradnje sa partnerskim opštinama i gradovima. Međuopštinska saradnja na mobilnosti i komunikacijama osoba sa invaliditetom okupila je četiri partnera – Beograd, Novi Sad i dve beogradske opštine Savski Venac i Vračar. Irena Lakobrija Delić, objasnila je da je inicijativa za međuopštinsku saradnju potekla upravo od Gradske opštine Vračar, koja je prošle godine usvojila Strategiju za unapređenje pristupačnosti Gradske opštine Vračar za period od 2018-2025. godine.
„Na osnovu analize stanja i problema sa kojima se susreću osobe sa invaliditetom, utvrđeno je da je neophodno uvođenje inovativnih usluga i pristupačnih tehnologija. Isti su izazovi sa kojima se susreću osobe sa invaliditetom u partnerskim opštinama. Pre svega, pored arhitektonskih barijera, postoje informaciono-komunikacijske barijere – nedovoljan broj informacija na Brajevom pismu, u audio formatu, usluge koje pružaju tumači za znakovni jezik ne pružaju se u dovoljnom obimu, a dolazi i do preklapanja usluga, što dovodi do povećanja troškova“, objasnila je Lakobrija Delić.
Prema njenim rečima, cilj ove međuopštinske saradnje, jeste osnivanje servisa podrške u komunikaciji mobilnosti, kojom će biti povećana dostupnost informacija i usluga osobama sa invaliditetom. S druge strane, dodala je, biće povećana efikasnost i efektivnost rada, kao i poboljšanje kvaliteta usluga uz smanjenje troškova.
„Svi partneri udružuju postojeće kapacitete – kadrovske, materijalne i tehničke. Gradska opština Vračar obezbediće prostor i nabaviti dobra koja su predviđena ovim projektom. Izradićemo SOS aplikaciju, aplikaciju sa servisnim informacijama i nabavićemo štampač na Brajevom pismu. Svi partneri moći će da koriste ova dobra. Grad Beograd će preko Beokoma omogućiti dostupnost i blagovremeno dobijanje informacija. Svi partneri će prilagođavati te informacije, u audio formatu, znakovnom jeziku i da štampaju informativne materijale na Brajevom pismu. Štampač na Brajevom pismu biće u Novom Sadu, zato što je Novi Sad evropska prestonica kulture 2021. godine i imaće najviše potrebe za štampanjem informativnog materijala“, ukazala je Irena Lakobrija Delić, dodajući da je ovo pionirski poduhvat kojim se jača duh solidarnosti i zajedništva između gradova i opštine okupljenih oko iste ideje – poboljšanje kvaliteta života osoba sa invaliditetom.
Međuopštinska saradnja u Srbiji donosi benefite, poput poboljšanja kvaliteta života građana lokalnih samouprava, kao i pojeftinjenje usluga. Takođe, međuopštinska saradnja je dobra za regionalni razvoj, odnosno razvoj cele Srbije. Potrebno je da država uspostavi nacionalni sistem podsticaja međuopštinske saradnje, jer ovakav vid saradnje donosi uštedu, zajedništvo i solidarnost lokalnim samoupravama u našoj zemlji.
Ovo su glavni zaključci panela “Međuopštinska saradnja u Srbiji – pravni okvir i dobra praksa”, koji je održan u okviru 47. skupštine Stalne konferencije gradova i opština (SKGO).