Predsednik Gradske opštine Vračar prof. dr Milan A. Nedeljković, glavni urbanista Grada Beograda Marko Stojčić i direktor javno-komunalnog preduzeća „Gradska čistoća“ Marko Popović obišli su danas prvu lokaciju na kojoj je postavljen moderni kontejner za odlaganje otpada. U okviru pilot projekta, koji sprovodi JKP „Gradska čistoća“, na uglu Njegoševe i Nevesinjske ulice postavljena je posuda za odlaganje smeća koja funkcioniše po principu otvaranja i zatvaranja na karticu, koju poseduju isključivo stanari.
„Po prvi put Grad Beograd, JKP ‘Gradska čistoća’ i Opština Vračar postavili su podzemne kontejneri za mešoviti otpad na magnet, odnosno karticu. Svim stanarima su uručeni tagovi sa kojima se oni otvaraju, kako bi se sav mešoviti otpad odlagao u njih. Ugostiteljska preduzeća tako neće moći da svojim otpadom zatrpavaju kontejnere, i na taj način će čistoća, u ovom delu Vračara, biti na zavidnom nivou“, izjavio je predsednik Oštine govoreći o cilju pilot projekta koji se sprovodi na Vračaru i njegovom značaju za Vračarce.
„Postoje kritike da Vračar nije čist i mi pokušavamo da na svaki način, u saradnji sa JKP ‘Gradska čistoća’, iste otklonimo. Rukovodstvo Opštine Vračar i članovi Veća imali su u više navrata akcije čišćenja“, istakao je Nedeljković i dodao da će u cilju poboljšanja čistoće na Vračaru biti postavljeni i podzemni kontejneri za reciklažni otpad. „To će biti prva upotreba ovakvih podzemnih kontejnera u Beogradu i u Srbiji. Zahvaljujući JKP ‘Gradska čistoća’ i Gradu Beogradu Vračar je prva centralna opština na kojoj će se oni upotrebljavati“, zaključio je predsedik Opštine u prisustvu članova Veća Dejana Ribaća i Dragog Lukića.
Govoreći o značaju ovog projekta gradski urbanista Marko Stojčić je istakao da Grad u svim segmentima insistira na tome da sve bude potpuno uređeno u komunalnom smislu.
„U saradnji sa ‘Gradskom čistoćom’ ovo je pilot projekat sa deset kontejnera za komunalni otpad i deset za reciklažni. Ono što je važno, a što je istakao i predsednik Opštine, njih mogu da koriste samo stanari. Podelili smo preko 2.000 tagova, koji služe isključivo za stanare koji žive ovde u okruženju i njih ne mogu koristiti prodavci sa pijace, niti ugostiteljski objekti. Oni moraju da potpišu poseban ugovor kako bi mogli da odlažu svoj otpad“, istakao je Stojčić i najavio da će se projekat primeniti i na Starom gradu. „Imamo Topličin venac, kao jedan nedavno rekonstruisan ambijent, koji nije potpuno rešen u smislu odlaganja otpada. Sve gradske lokacije, koje su pre svega urbane i kojima se ponosimo, će biti pokrivene ovakvim kontejnerima“ zaključio je Gradski urbanista.
„JKP ‘Gradska čistoća’ je u prethodnom periodu saniralo preko 1.500 štetnih kontejnera koje je postavila prethodna vlast. Pored toga što smo uspeli da ih saniramo i privedemo nameni, mi smo u saradnji sa Opštinom Vračar, i na inicijativu stanovnika prvenstveno Njegoševe ulice, uradili pilot projekat sa deset kontejnera sa otvaranjem na kartice. Ovde postoji veliki broj ugostiteljskih objekata i nažalost sugrađani, koji žive u ovom kraju, nisu mogli da odlažu svoj komunalni otpad, jer su oni punili te kontejnere. Oni moraju da imaju posebne ugovore sa nama o odnošenju otpada, tako da smo ovom akcijom i njenom realizacijom izašli u susret svim sugrađanima koji žive u Njegoševoj i okolinim ulicama“ izjavio je direktor JKP „Gradska čistoća“ i naglasio da će se i u ostalim delovima grada nastaviti sa primenom ovog projekta.