Predsednik Gradske opštine Vračar prof. dr Milan A. Nedeljković gostovao je u subotu, 5. septembra, u emisiji „Prelo u našem sokaku“, koja se emituje na televiziji „Happy“. Emisija prikazuje običaje, znamenitosti i poznate ljude iz pojedinačnih naselja u Srbiji, a ove subote gledaocima je predstavljena Gradska opština Vračar. O Vračaru su između ostalog govorili: narodni poslanik dr Uglješa Mrdić, načelnik Uprave GO Vračar Gordana Basta, član Veća GO Vračar Biljana Rakić, šef Kabineta predsednika Nikola Jelenković, direktor Sportskog centra „Mirko Sandić“ Filip Mihajlovski, direktor Centra za obrazovanje i kulturu „Božidarac 1947“ Vlada Kljajić, koordinator Kancelarije za mlade GO Vračar Bogdan Ristić, protođakon Hrama Svetog Save Mladen Kovačević, proslavljeni košarkaš Dejan Tomašević i direktor pozorišta „Puž“ Branko Milićević Kockica.
Prvi čovek Opštine upoznao je gledaoce sa najznačajnijim znamenitostima i istorijom Vračara. „Gradska Opština Vračar je centralna opština Grada Beograda. Teritorija opštine predstavlja arhitektonsko-urbanističko jezgro starog Beograda, sa autentičnim celinama. Površinski je najmanja i najgušće naseljena opština u Beogradu i Srbiji, zauzima površinu od 292 ha, na kojoj živi oko 60.000 stanovnika“, izjavio je predsednik Nedeljković.
Predsednik Opštine istakao je da se nazivi Vračar i Vračarsko polje pojavljuju prvi put još u XV veku, 1492. godine u turskom planu za osvajanje Beograda, izrađenog na zahtev smederevskog sandžak-bega Sulejman–paše. Predsednik je rekao da se do 1952. godine Vračar delio na rejone, a nakon njihovog ukidanja obrazovane su dve opštine: Istočni Vračar i Neimar. Od 1960. godine , utvrđena je teritorija današnje opštine koja obuhvata delove nekadašnjih opština Istočni Vračar, Neimar i Terazije.
„Danas se na Vračaru nalazi sedam osnovnih škola i sedam srednjih škola. Na Vračaru živi oko 17.000 seniora, 10.000 učenika i oko 2.500 predškolaca. Da bi obezbedili bolji život Vračaraca sufinansiramo obnovu vračarskih fasada, finansiramo uređenje ulaza i liftova. Takođe, želimo da u Skerlićevoj ulici, čija je rekonstrukcija u planu obezbedimo 500 garažnih mesta, jer je Hram Svetog Save jedno od najposećenijih znamenitosti, ne samo samo Vračara, već i Srbije. Takođe, želimo da obezbedimo dodatna parking mesta i ispred Beogradskog dramskog pozorišta. Prošle godine smo Odlukom Veća GO Vračar na mesto nelegalno postavljenih bašti obezbedili dodatna parking mesta“, izjavio je Nedeljković.
Govoreći o Upravnoj zgradi GO Vračar Milan Nedeljković je istakao da je počela sa radom 1962. godine, a da je njena izgradnja počela tri godine ranije. U to vreme ona je predstavljala najmodernije zdanje u Beogradu, a i sada je to jedna vrlo moderna zgrada. „Mi smo uradili rekonstrukciju četiri poslednja sprata, krova i podkrovlja, a nadam se da će se rekonstruisati i donji spratovi“, rekao je predsednik Opštine i istakao da mesto na kojem se nalazi predstavlja razglednicu Vračara.
Najveća i sigurno najpoznatija beogradska pijaca – Kalenić, smeštena je u središtu opštine Vračar. Izgrađena je 1926. godine na Kalenića guvnu, jednom od brojnih zadužbina predratnog beogradskog bogataša i dobrotvora Vlajka Kalenića. Ovo je najbolje snabdevena i najpopularnija pijaca u prestonici. Na njoj pazare ne samo stanovnici Vračara, već i oni iz drugih delova grada.
„Vlajko Kalenić, čuveni dobrotvor, bogataš, zanatlija i trgovac, ostavio je 1907. godine u zadužbinu da se na ovom mestu napravi pijaca. Već u planovima iz 1890. godine ovo mesto je predviđeno da bude pijaca, a 1. novembra 1926. godine je počela sa radom. U to doba bila je to najveća pijaca. Mi smo 2016. godine počeli sa rekonstrukcijom pijace prema planu Grada Beograda, JKP ‘Gradske pijace’ i Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda“, izjavio je prvi čovek Opštine i dodao da se renoviranje izvodi kroz četiri faze, kao i da su prve dve faze, u okviru kojih je postavljeno oko 492 moderne tezge i 58 prodavnica, završene. Predsednik je najavio da je u planu treća faza – rekonstrukcija Mlečne hale, a nakon toga i četvrta koja podrazumeva izgradnju podzemne garaže, kao u modernim evropskim gradovima.
Govoreći o parkovima u blizini Upravne zgrade Opštine predsednik je izjavio da mu je posebno drago što su 2016. godine rešeni imovinsko – pravni odnosi, te je na mestu gde su ranije bili kiosci, privremeni i nelegalni objekti na uglu ulica Viška, Kursulina i Maksima Gorkog, napravljen park gde deca mogu da se igraju, a penzioneri odmore. „Ovde je predivna atmosfera vikendom i tokom praznika, jer ovaj deo predstavlja mesto gde se deca poigraju, a mi stariji razmenimo mišljenja nakon pazarenja. U neposrednoj blizini nalazi se i ‘Kalenić’ kafana, otvorena 1938. godine i to je jedna od najčuvenijih beogradskih kafana. Park Petra Bojovića je takođe mesto okupljanja dece i odraslih, ali i mesto gde se održavaju promocije raznovrsnih proizvoda – meda, sireva i sl“.
Na kraju razgovora predsednik je zaključio da rukovodstvo Opštine Vračar vodi brigu o svim generacijama – od najmlađih do najstarijih, sa željom da stvori što bolje uslove za život na Vračaru.
Govoreći o važnosti funkcije narodnog poslanika, narodni poslanik sa liste „Aleksandar Vučić – Za našu decu“ dr Uglješa Mrdić je istakao da poslanike bira narod i da je njegov osnovni zadatak da bude u službi građana Vračara, jer je za poslanika izabran kao stanovnik Vračara, gde je inače i proveo veći deo svog života.
„Moj kontakt sa građanima je svakodnevan, jer sam prethodne četiri godine bio predsednik odborničke grupe SNS, što ću i u naredne četiri godine obavljati“, istakao je Mrdić i naglasio da je pored toga njegov zadatak svakodnevna komunikacija sa rukovodstvom Opštine i Grada, a sve u službi građana.
Govoreći o funkcionisanju Uprave GO Vračar načelnik Gordana Basta je istakla da je Vračar mala i gusto naseljena opština. Rukovodstvo Opštine Vračar uvek je otvoreno da sasluša sve primedbe građana, do sada su se oni najviše odnosili na higijenu, nedovoljan broj parking mesta i gradnju bez dozvole. Uprkos suženim ingerencijama Opština se na ozbiljan način bavi rešavanjem navedenih problema.
Gordana Basta je, kao novu nadležnost koja je preneta na Opštinu, navela izdavanje dozvola za izgradnju objekata do 1.500 kvadratnih metara i ozakonjenje objekata, te da je u radu oko 5.000 predmeta u kojima se dugo ništa nije rešavalo, a među njima ima dosta nerešenih imovinsko-pravnih odnosa. Kao najveći uspeh u radu istakla je da je nakon 53 godine renovirana zgrada Opštine, kako bi se stvorili bolji uslovi za rad zaposlenih, kao i prijem stranaka.
Član Veća GO Vračar Biljana Rakić govorila je tokom gostovanja o projektima koje Opština realizuje za najmlađe. Ona je istakla da Opština Vračar pruža stručnu podrška osnovnim i srednjim školama, kao i predškolskim ustanovama u sprečavanju, prevenciji i zaštiti od širenja virusa COVID 19.
„Vračarskim prvacima poklonili smo rančeve sa neophodnim školskim priborom, sve bebe sa Vračara po rođenju dobijaju poklon paket, a za navršeni prvi rođendan auto sedište, dok učenici trećeg razreda vračarskih osnovnih škola na poklon dobijaju laptop računar“, izjavila je Biljana Rakić i istakla da je Opština u proteklom periodu rekonstruisala osnovne škole „Svetozar Marković“ i „Kralj Petar II Karađorđević“, te da je u planu rekonstrukcija osnovni škola „Sveti Sava“ i „Vladislav Ribnikar“.
Šef Kabineta predsednika Opštine Nikola Jelenković upoznao je gledaoce sa najznačajnijim projektima koje Opština realizuje – „Božićno seoce na Vračaru“ i parkić otvorenog srca koji su humanitarnog karaktera, seniorski bioskop za najstarije, mnogobrojne zdravstvene tribine na kojima gostuju uvaženi lekari, muzičke radionice i mnoge druge manifestacije.