Gradska opština Vračar i Nacionalna služba za zapošljavanje danas su u svečanoj sali Opštine organizovali dodelu sertifikata za polaznike koji su uspešno završili dvodnevnu obuku „Put do uspešnog preduzetnika“. 80 nezaposlenih sugrađana je dobilo sertifikate, koje su im uručili zamenik predsednika Gradske opštine Vračar Radmila Sarić i direktor Filijale za grad Beograd Nacionalne službe za zapošljavanje Dobrosav Marić.
Obraćajući se vračarskim budućim preduzetnicima, Radmila Sarić je svim polaznicima čestitala na uspešno završenoj obuci, sa nadom da će im ova obuka koristiti i pomoći u pokretanju sopstvenog biznisa i da će sertifikat iskoristiti za dobijanje bespovratnih sredstava za samozapošljavanje u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Takođe je poželela dobitnicima sertifikata uspeh u poslu za koji su se opredelili. „Gradska opština Vračar je 2017. godine usvojila Akcioni plan zapošljavanja i od tada se zaista intenzivno bavimo zapošljavanjem. Sa Nacionalnom službom za zapošljavanje ostvarujemo odličnu saradnju. Ovo je treća godina zaredom kako partnerski realizujemo obuku za preduzetnike. Nadamo se da ćemo uskoro rešiti sve probleme vezane za nezaposlenost, a da će 80 sugrađana koji danas dobijaju sertifikate biti uspešni preduzetnici“, izjavila je Radmila Sarić medijima.
Dobrosav Marić istakao je da je prošle godine na teritoriji opštine Vračar otvoreno 32 radnje uz podsticaj Nacionalne službe za zapošljavanje. Pohvalio je saradnju sa Opštinom Vračar koja se ogleda u sprovođenju raznih mera i javnih poziva. Rezultat uspešne saradnje je smanjena nezaposlenih lica na vračarskoj teritoriji. „Na evidenciji nezaposlenih na teritoriji opštine Vračar na kraju januara 2020. godine bilo je 2150 lica. U odnosu na isti mesec prošle godine, broj nezaposlenih u ovoj opštini smanjen je za 10 podsto“, rekao je Marić.
„Put do uspešnog preduzetnika“ je dvodnevna obuka koju sprovodi Nacionalna služba za zapošljavanje kako bi nezaposleni koji planiraju da pokrenu sopstveni posao sagledali prednosti i rizike preduzetništva, ispitali svoje preduzetničke sklonosti i informisali se o postupku registracije preduzeća. Polaznici uče i kako se vrši ispitivanje tržišta, proverava mogućnost plasmana proizvoda ili usluge, a najvažniji segment obuke je izrada biznis plana. Ova obuka omogućava polaznicima da sami procene da li žele da se bave preduzetništvom. Sertifikati, odnosno završena obuka za bavljenje preduzetništvom, uslov su za konkurisanje za bespovratna novčana sredstva za samozapošljavanje, kako po programu Nacionalne službe, tako i po konkursima koje raspisuju druge institucije, kao što su opštine i gradovi, a osnov su i za konkurse Fonda za razvoj, Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća, Agencije za razvoj i evropske integracije i drugih subjekata koji nude sredstva i druge vrste pomoći za otpočinjanje privatnog posla.