„Gradska opština Vračar je jedna od retkih u Srbiji, koja je rešavanju problema pristupačnosti usluga i informacija, pristupila kroz strateško planiranje i na sistemski način. Rukovodeći se vizijom da je Vračar opština po meri čoveka pristupačna za sve, u kojoj se poštuju i ostvaruju sva Ustavom i zakonom zagarantovana ljudska i građanska prava, bez diskriminacije, Opština je sprovela brojne aktivnosti koje su finansirane iz budžeta Opštine i uz podršku donatora. Naš prioritet jeste unapređenje pristupačnosti usluga i informacija za sve građane i građanke, kako bismo svima omogućili da budu jednaki i ravnopravni u lokalnoj zajednici, bez obzira na invaliditet i druga svojstva. Potrebno je da stvorimo društvo jednako za sve, primenjujujući univerzalni dizajn“, poručio je predsednik Gradske opštine Vračar prof. dr Milan A. Nedeljković na današnjem Okruglom stolu “Unapređenje politika pristupačnosti i izgradnja društva za sve“.
Okrugli sto je realizovan u okviru projekta „EU za pristupačne javne ustanove“, koji finansira Evropska unija i ima za cilj da unapredi znanja, veštine i podigne svest lokalnih samouprava, organizacija civilnog društva i inženjera o značaju unapređenja pristupačnosti javnih ustanova za osobe sa invaliditetom i ograničenom pokretljivošću. Na skupu su pored predsednika Gradske opštine Vračar prof. dr Milan A. Nedeljkovića učestvovali: Tomislav Momirović, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Marija Obradović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave i Zoran Pašalić, Zaštitnik građana.
Prvi čovek Opštine Vračar je govoreći na skupu istakao da je Skupština GO Vračar usvojila „Strategiju za unapređenje pristupačosti GO Vračar (za period 2018-2025) sa pratećim Akcionim planom za njeno sprovođenje za 2018 – 2020“, a krajem 2020. godine usvojen je i novi Akcioni plan sa važenjem do 2022. godine. Za svoj rad, Gradskoj opštini Vračar dodeljena su priznanja i nagrade relevantnih republičkih organa i institucija, i između ostalih i nagrade Zaštitnika građana.
„U protekle dve i po godine, realizovali smo brojne mere za unapređenje pristupačnosti, odnosno uklanjanje barijera, kako fizičkih tako i informacijsko-komunikacijskih. Postavljene su rampe i sprovedeni su radovi na uklanjanju barijera u tri osnovne škole: OŠ „Jovan Miodragović“, specijalna OŠ „NH Dušan Dugalić“ i OŠ „NH Siniša Nikolajević“, kao i u srednjim školama: Četrnaesta beogradska gimnazija, Treća beogradska gimnazija i Tehničko-arhitektonska škola, tako da su sada sve škole na Vračaru pristupačne. Ono što je od značaja za naše sugrađane, a to je Dom zdravlja Vračar koji treba da bude pristupačan za sve- ugrađena su vrata sa automatskim otvaranjem, postavljene su taktilne staze ispred ulaza i u holu, postavljena je taktilna tabla sa informacijama o rasporedu ordinacija i indukciona petlja za amplifikaciju govora (na šalteru)“, izjavio je prof. dr Milan A. Nedeljković i istakao da Opština Vračar posebnu pažnju posvećuje dostupnosti informacija za osobe sa invaliditetom i da se one pružaju u pristupačnim formatima- na znakovnom jeziku, u zvučnom obliku.
„Želim da istaknem da su u vreme vanrednog stanja, sve informacije od značaja, o epidemiološkim merama, prevođene na znakovni jezik i u audio obliku i objavljivane na društvenim mrežama. Obezbedili smo stalne usluge tumača za znakovni jezik, sa izlaskom na teren, organizovali smo obuke za srpski znakovni jezik za predstavnike ustanova sa Vračara (Centra za socijalni rad – Odeljenje Vračar, MUP, Komunalna milicija, Uprava javnih prihoda i zaposlene na obezbeđenju opštine Vračar). U cilju podizanja svesti o važnosti prihvatanja različitosti i načinu ponašanja prema osobama sa invaliditetom, izradili smo publikacije – „Bonton prema osobama sa invaliditetom“ i „Bontončić, ili kako svima biti prijatelj“ koje smo podelili građanima i deci u osnovnim školama“, istakao je prvi čovek Opštine i naglasio da se prilikom svih aktivnosti Opštine koriste i prednosti novih tehnologija, tako da je Opština Vračar izradila aplikacije za osobe sa invaliditetom sa informacijama o radu Opštine i radu Policijske stanice “Vračar“ i istovremeno obezbedila tablet računare sa informacijama o uslugama na znakovnom jeziku i u zvučnom obliku za slepa lica.
„Ono što želim da istaknem jeste da je uspostavljena međuopštinska saradnja u ovoj oblasti, sa Gradom Beogradom, Novim Sadom i Gradskom opštinom Savski venac, u okviru koje je osnovan zajednički Servis podrške u mobilnosti i komunikaciji, sa ciljem unapređenja pristupačnosti informacija za osobe sa invaliditetom, putem posebne aplikacije za mobilne telefone „Info za sve“ sa dnevnim servisnim informacijama (isključenje struje, vode , kvarovi na mrežama) na znakovnom jeziku i u zvučnom obliku, nabavljen je zajednički Štampač na brajevom pismu, građani mogu da prijave barijere, a u narednom periodu, obezbedićemo nove pristupačne usluge uz podršku Ministarstva državne uprave i lokalne samuprave koje će znatno doprineti kvalitetu života osoba sa invaliditetom, ali i njihove bezbednosti“, zaključio je predsednik Opštine.
Okrugli sto realizovan je u okviru projekta „EU za pristupačne javne ustanove“. Projekat finansira EU i sprovodi se od oktobra 2020 do kraja septembra 2021.