U okviru projekta „Unapređenje međuopštinske saradnje u cilju jačanja kapaciteta Servisa podrške“, koji sprovode Grad Beograd, Grad Novi Sad i gradske opštine Vračar i Savski venac kao partneri međuopštinske saradnje, organizovan je sastanak na temu „Za otporniju zajednicu sa inkluzivnim pristupom – ne ostavljaj nikog iza sebe“ u četvrtak 23. septembra u Stalnoj konferenciji gradova i opština, koja je bila domaćin sastanka.
Na sastanku su ispred Gradske opštine Vračar učestvovali Kosta Malović,- pomoćnik predsednika Opštine, Darko Milenković- član Veća i Irena Lakobrija Delić-koordinatorka projekta međuopštinske saradnje.
Na početku sastanka, učesnicima se obratio pomoćnik načelnika Sektora za vanredne situacije, MUP Republike Srbije Ivan Baras. „Sektor za vanredne situacije, kao krovna institucija, kooridiše radom drugih državnih institucija i organa u vanrednim situacijama, u poslednjih šest godina blisko je sarađivao sa Nacionalnom organizacijom osoba sa invaliditetom Srbije, a na temu uključivanja osoba sa invaliditetom u vanredne situacije. Čast mi je i zadovoljstvo što danas prisustvujem na ovom sastanku. Raduje me ova tema koja sa naše strane nije bila pokrivana, a nešto je što sa čim naši građani i građanke treba da budu upoznati“, izjavio je pomoćnik načelnika. Pristutne je upoznao o aktivnostima koje su realizovali, ali i o planiranim aktivnostima koji se odnose na ukljičavanje osoba sa invaliditetom u vanrednim sitiacijama.
Ispred Grada Novog Sada, skupu se obratila savetnica gradonačelnika Ljiljana Koković koja je učesnicima predstavila aktivnosti projekta međuopštinske saradnje i njen značaj.
Ispred Gradske opštine Vračar Irena Lakobrija Delić je predstavila položaj osoba sa invaliditetom u katastrofama i uticaj mera u vreme vanrednog stanja na osobe sa invaliditetom. Darko Milenković je prezentovao uspešnu saradnju opštine Vračar sa upravnicima stambenih zajednica u vreme vanrednog stanja, kao i koliko ja važno unapređenje saradnje u odnosu na osobe sa invaliditetom.
Ljubica Krnjaić iz Prvog udruženja za ekologiju i zaštitu od dejstva vatre „Ecofire“, predstavila je aktivnosti udruženja usmerene na edukacije osoba sa invaliditetom o postupanju u požaru i prenela svoja iskustva u radu sa njima.
Načelnik Odeljenja za poslove civilne zaštite grada Kraljeva Zdravko Maksimović govorio je svrsi i razlozima za izradu uputstva za postupanje prema osobama sa invaliditetom u vanrednim situacijama za upravnike stambenih zajednica.
Na sastanku su takođe prisustvovali Ljiljana Radović-načelnica Odeljenja za saradnju sa udruženjima Sekretarijata za socijalnu zaštitu, Nebojša Nikolić-načelnik Odeljenja za vanredne situacije Sekretarijata za poslove odbrane, vanredne situacije, komunikaciju i koordinaciju odnosa sa građanima, Nenad Lakić – šef Odseka operativnog centra Sekretarijata za poslove Komunalne milicije, Dušan Stijepčić- lice odgovorno za poslove odbrane i vanredne situacije, Vladimir Vasović iz Policijske uprave Novi Sad, Ljupka Mihajlovska-predsednica Saveza za pristupačnost Srbije i Ana Ranković, predstavnica DDOR osiguranja (sponzor projektne aktivnosti).
Cilj sastanka je pre svega podizanje svesti o važnosti uključivanja osoba sa invaliditetom u sistem smanjenja rizika od katastrofa, i to u fazi preventivnog delovanja, ali i reagovanja u vreme katastrofe: požara, poplave, zemljotresa.
Zaključeno je da je neophodno unaprediti saradnju sa udruženjima osoba sa invaliditetom, uključiti ih u štabove za vanredne situacije, a sa druge strane edukovati upravnike stambenih zajednica kako postupati sa osobama sa invaliditetom u slučaju katastrofe i podići nivo svesti kod građana o potrebi dodatne podrške i pomoći osobama sa invaliditetom kroz promotivne aktivnosti.
Ovaj projekat podržava Vlada Švajcarske u okviru projekta “Lokalna samouprava za 21. vek“ koji sprovodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije.Fond za uspostavljanje i unapređenje međuopštinske saradnje.