U Svečanoj sali Gradske opštine Vračar održana je danas konferencija za novinare na kojoj je rečeno da je od oko 781 miliona dinara potraživanja na osnovu zakupa na opštini Vračar nenaplativo skoro 422 miliona, dok je i naplata ostatka neizvesna, a opština je takođe ostala, u vreme bivše vlasti, i bez 5.354 kvadrata poslovnog prostora.
Šef kabineta predsednika opštine Nikola Jelenković u obraćanju novinarima je rekao da je pripremljen izveštaj sa stanjem imovine na dan osmog jula 2016. godine, a na osnovu izveštaja Državne revizorske Institucije, budžetske inspekcije, interne revizije Grada Beograda i sa strane opštine angažovane eksterne revizorske kuće.
Izveštaj su predstavili načelnik odeljenja za budžet, privredu i društvene delatnosti opštine Vladan Alimpijević i opštinski pravobranilac Nađa Mladenović Korać.
„Od ukupnog potraživanja od 780.648.545 dinara, po osnovu zakupa sigurno je nenaplativo 421.837.518 dinara, a naplata ostatka potraživanja je neizvesna“, istakao je Alimpijević.
Alimpijević je dodao i da je nesporno da je gradska opština Vračar ostala bez 70 stambenih jedinica, dok je za 103 stana u toku detaljna provera dokumentacije.
Kako je rekao, opština Vračar u prethodnom periodu je ostala bez 5.354 kvadrata poslovnog prostora.
On je objasnio da Poslovni prostor zaključno sa 8. julom 2016. godine upravlja poslovnim prostorom od ukupno 392 jedinice ukupne površine 21.826 kvadratna metra, dok za 5.354 kvadratna metra ne postoji dokumentacija iz koje se može utvrditi šta se sa tim prostorom dogodilo.
Govoreći o stanovima kojima je raspolagala Gradska opština Vračar, Alimpijević je rekao da je uvidom u bazu podataka Republičkog geodetskog zavoda utvrđeno da od ukupno 421 stana, opština Vračar nije u mogućnosti da koristi 160 stanova.
Od tih 160, dodao je Alimpijević, 70 čine nepostojeći stanovi, odnosno stanovi koji su srušeni, pripojeni i slično.
„Broj otkupljenih stanova je 48, stanova vraćenih u postupku restitucije 39, a stanova koji se nalaze kod JP „Poslovni prostor Vračar“ tri“, precizirao je Alimpijević i dodao da se preostalih 261 stanova kategorišu u dve grupe – 158 nespornih stanova, kojima danas raspolaže opština Vračar i 103 „sporna“ stana.
Nađa Mladenović Korać je govorila o pravnim posledicama raspolaganja i upravljanja imovinom gradske opštine Vračar.
Ona je, kao primer navela, da su 2005. godine, iz fonda JP „Poslovni prostor Vračar“ izuzeta tri lokala ukupne površine 186 kvadratnih metara kako bi bila razmenjena za „svega“ dva lokala ukupne površine 73 kvadratna metra, od kojih je preuzet samo jedan lokal i to manji, površine 28 kvadratnih metra, dok drugi, veći, površine 45 kvadratnih metara nikada nije preuzet.
„Godine 2006, takođe je istog fonda izuzet lokal površine 56 kvadratnih metara kako bi bio razmenjen za lokal površine 33 kvadratna metra i to u budućem novoizgrađenom objektu“, dodala je.
Međutim, dodala je, investitor, odnosno kupac, nikada nije pristupio rušenju starog i izgradnji novog objekta već je ustupljeni objekat prodao trećem licu za iznos od 80 hiljada evra što je podatak iz kupoprodajnog ugovora čime je opština Vračar „direktno ostala uskraćena za vrednost navedenog lokala“.