U Velikoj sali Gradske opštine Vračar, održana je otvorena diskusija sa mladima, na kojoj su predstavljeni rezultati radionica i istraživanja sa preko 2.300 učenika srednjih škola. Cilj istraživanja bio je da se ispita viđenje mladih o rizicima, mehanizmima i posledicama uključivanja u organizovani kriminal, kao i da im se da prilika da sami ukažu na probleme u našem društvu zbog kojih je organizovani kriminal pristutan u ovoj meri u Srbiji, te da daju svoje mišljenje o tome šta u društvu treba da se promeni da bi mladi bili bezbedniji.
Na početku diskusije prisutnima se obratio Dragi Lukić, član Veća Gradske opštine Vračar, sledećim rečima: „Vračar ima šest osnovnih škola, jednu školu za posebne potrebe, dve gimnazije, dve stručne i tri muzičke škole. Ceo radni vek sam proveo u školi, prvo kao nastavnik, kasnije kao direktor škole, a sada kao član Veća zadužen za obrazovanje i moj posao je rad sa školama i sa mladima. Pozdravljam što ste zainteresovani za ovu temu koja je izuzetno važna. Mi koji želimo zdravo društvo moramo da osnažujemo i usmeravamo mlade u dobrom pravcu i mladi će u Opštini Vračar imati najboljeg saradnika i partnera“.
Prethodnih meseci u Beogradu se sprovodi velika edukativna kampanja pod nazivom „Mladi protiv organizovanog kriminala”, a koju vodi CEPORA – Centar za pozitivan razvoj dece i omladine. U sklopu kampanje, preko 2.300 srednjoškolaca bilo je u prilici da unapredi svoje znanje i iskaže svoje mišljenje o rizicima po mlade kada je organizovani kriminal u pitanju.
„Da su mladi meta organizovanog kriminala, odnosno da kriminalne grupe vrbuju mlade, znaju i prepoznaju svi mladi sa kojima su sprovedene fokus grupe i radionice. Želju za brzom zaradom, izlaz iz drugih problema, pripadanje grupi, neki su od ključnih razloga koje učenici ističu, a zbog kojih se mladi uključuju u aktivnosti kriminalnih grupa”, ističe Lidija Bukvić iz CEPORE i dodaje: „Mladi zapravo misle da se negativne posledice, koje dobro prepoznaju, neće desiti baš njima, odnosno da će uspeti oni da upravljaju mašinerijom organizovanog kriminala, a ne da će mašinerija upravljati njima. Ovo je glavna zabluda koje smo razuveravali kroz naš rad sa učenicima“.
Na održanoj diskusiji sa mladima na Vračaru, učesnici du promišljali o tome koje snage je potrebno dalje jačati kod mladih kako bi se odupreli riziku organizovanog kriminala, na koji način treba da obogatimo sistem obrazovanja i kako treba da pristupimo mladima u širem društvenom okviru, a da kao rezultat imamo bezbednije društvo. Predlozi mladih za unapređenje društva grupišu se u želje za boljim životnim standardom, kvalitetnijim funkcionisanjem državnih struktura i institucija i pružanjem kvalitetnije podrške mladima.
Kampanju „Pobedi rizik“ sprovodi CEPORA – Centar za pozitivan razvoj dece i omladine, udruženje iz Beograda koje već 12 godina sprovodi besplatne edukativne programe za mlade, a finansira Ministarstvo spoljnih poslova Vlade Italije, uz podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju i Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala.