Obuka stručnih radnika u sistemu socijalne zaštite pod nazivom „Senzibilizacija stručnih radnika u domenu prevencije digitalnog nasilja“ održana je u ponedeljak, 30. oktobra u svečanoj sali Gradske opštine Vračar. Radionicu su vodili predstavnici Centra za nestalu i zlostavljanu decu, a realizovana je uz podršku Sekretarijata za socijalnu zaštitu Grada Beograda i Gradske opštine Vračar. Događaju su prisustvovali predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić, pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Biljana Barošević, sekretar Sekretarijata za socijalnu zaštitu Grada Beograda Petar Jordanov, član Veća Gradske opštine Vračar zadužen za obrazovanje Dragi Lukić, načelnica Uprave Gradske opštine Vračar Gordana Basta i šef Kabineta predsednika Opštine Vračar Nikola Jelenković.
Govoreći o važnosti ove obuke predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić rekao je da digitalno nasilje predstavlja jako veliki problem, kojeg nismo dovoljno svesni, a često ga ne možemo ni prepoznati. Istakao je da je to glavni razlog realizacije ovakve obuke, organizovanjem radionica za struče ljude koji rade sa decom, kako bi znali da ovaj problem prepoznaju na vreme, pravovremeno reaguju, a ukoliko ne mogu da ga reše saznaju kome mogu da se obrate za pomoć. „Ovo je veliki i važan koraku i želim da izrazim zahvalnost Sekretarijatu za socijalnu zaštitu Grada Beograda, koji nam je omogućio da realizujemo radionice. U narednom periodu ćemo i sa ministarstvom informisanja i telekomunikacija imati projekat na nacionalnom nivou koji će obuhvati decu, koju ćemo edukovati kako da prepoznaju digitalno nasilje i na taj način ćemo unaprediti njihovu zaštitu u digitalnom svetu“, izjavio je Jurić.
Na pitanje koliko stručnih saradnika će obuhvatiti ova obuka Igor Jurić je rekao da očekuje da će oko 100 stručnih saradnika prisustvovati radionici. „Ovo je druga obuka koja se realizuje, a planiramo i treću u narednom periodu. Socijalni radnici, koji su u direktnom kontaktu sa najugroženijim slojevima našeg društva u oblasti digitalnog nasilja su za nas ključni ljudi, i zbog toga je važno da njih dobro edukujemo kako bi mogli pravovremeno i na pravi način da reaguju“, zaključio je Jurić.
Prisutnima se obratila i pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Biljana Barošević. „Želim da se zahvalim predsedniku Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igoru Juriću na učestvovanju u projektu i Gradskoj opštini Vračar koja uvek zna da prepozna značajne i strateški važne projekte, a ovo je upravo jedan od njih i odnosi se na važnu temu za sve nas, temu koja je ujedno prepoznata kao jedna od najvažnijih u savremenom društvu. Od krucijalnog značaja za naše društvo je da se sprovode socijalno važni projekti, a sve u smeru što boljeg i stručnog odgovora na izazove koje digitalni svet nosi. Zahvaljujući vođenju odgovorne politike predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i prepoznavanju društvenih rizika aktivno radimo na unapređenju svih grana civilnog društva, sa posebnim osvrtom na projekte usmerene ka prevenciji nasilja u cilju opšte dobrobiti, posebno dobrobiti za našu decu. Nadam se da će ovaj projekat biti uspešan i da će biti od velike koristi za sve činioce našeg društva“, istakla je Barošević.
Sekretar Sekretarijata za socijalnu zaštitu Grada Beograda Petar Jordanov izjavio je da ono što je bitno za Sekretarijat i stručne radnike u sistemu socijalne zaštite jeste da na vreme prepoznaju i na vreme reaguju. Ova obuka namenjena je stručnim radnicima koji rade u centrima za socijalni rad i stručnim radnicima koji rade u ustanovama, kao što su prihvatilišta za decu i mlade i sl. On je zaključio da je digitalno nasilje nešto sa čime se susrećemo svaki dan i da je značajno imati protok informacija i edukovati se na tu temu.
Digitalno nasilje, poznato i kao sajber nasilje, obuhvata različite oblike nasilnog ponašanja putem digitalnih tehnologija, interneta i društvenih mreža i može imati ozbiljne emocionalne , mentalne i fizičke posledice za žrtve. Važno je da se takve aktivnosti prepoznaju i suzbiju, kako bi se osigurala bezbednost i dobrobit svih u online zajednicama.