Tribina „Da se život i zakon slože – unapređenje postinstitucionalne podrške mladima odraslim u sistemu socijalne zaštite“ u organizaciji Centra za pozitivan razvoj dece i omladine „CEPORA“ održana je danas u svečanoj sali Gradske opštine Vračar. Učesnicima tribine se, u ime Gradske opštine Vračar, obratio član Veća zadužen za projekte i društvene delatnosti Marko Čurutilo, koji je rekao: „Velika nam je čast i zadovoljstvo što smo domaćini ove tribine i što negujemo dugogodišnju uspešnu saradnju. Na današnjoj tribini biće reči o unapređenju sistema podrške mladima koji su bez roditeljskog staranja kroz sistem socijalne zaštite. Projekat ‘Da se život i zakon slože’ realizuje se uz podršku Vlade Švajcarske i današnja tribina je namenjena zaposlenima u sistemu socijalne zaštite i usmerena na unapređenju procedura za implementaciju postojećih usluga i promociju inovativnih usluga podrške mladima koji izlaze iz domova i hraniteljskih porodica“. Skupu je prisustvovao i član Veća Marko Ivetić.
Organizatori tribine, neformalna mreža koja nosi naziv „Krug podrške“, a koju čine tri organizacije: Centar za pozitivan razvoj dece i omladine „CEPORA“, Centar za socijalno preventivne aktivnosti GRiG iUdruženje mladih „Moj krug“ zahvalili su se Gradskoj opštini Vračar na velikoj podršci i dugogodišnjoj izvanrednoj saradnji.
Tribina se realizuje u okviru projekta koji nosi naziv „Da se život i zakon slože – unapređenje postinstitucionalne podrške mladima odraslim u sistemu socijalne zaštite“. Ovaj projekat je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode „Helvetas Swiss Intercooperation“ i Građanske inicijative. Projekat je nastao kao proizvod višegodišnjeg iskustva u radu sa mladima, koji se nalaze u sistemu socijalne zaštite i dugogodišnjeg promišljanja o njihovim potrebama, ali i o izazovima sa kojima se suočavaju prilikom napuštanja sistema socijalne zaštite.Tri organizacije su odlučile da se uvežu i sarađuju kako bi mladi iz sistema dobili sve moguće usluge podrške koje postoje u okviru organizacija civilnog društva, ali su se i trudile da kontinuirano rade i na unapređenju saradnje sa državnim sektorom, tako da od 2019. godine one deluju u okviru neformalne mreže koja nosi naziv „Krug podrške“. Opšti cilj projekta usmeren je na unapređenje procedura za implementaciju dostupnih usluga podrške, kako u okviru državnog sistema, tako i u okviru civilnog sektora. Proteklih godinu dana uloženi su napori da se postojeće usluge podrške aktivno koriste i da se svi akteri, koji učestvuju u ovom procesu uvežu, mobilišu i podstaknu na međusobnu saradnju. Projekat je do sada iznedrio nekoliko glavnih aktivnosti: uporedno pravna analiza normativnih okvira i praksi, koje postoje u postupku sa mladima u procesu osamostaljivanja, dokumentarni kratkometražni film „Samostalan, a ne sam“, tri okrugla stola sa stručnjacima iz sistema socijalne zaštite i predstavnicima Sekretarijata za socijalnu zaštitu, Informator o dostupnim uslugama koje postoje u okviru državnog i civilnog sektora, kao i predstava „Propuštena šansa“ koja govori o izazovima sa kojima se suočavaju mladi bez roditeljskog staranja kada napuste sistem socijalne zaštite.
Nakon reči dobrodošlice usledilo je izvođenje predstave „Propuštena šansa“, a zatim panel diskusija o dostupnim uslugama podrške mladima u procesu osamostaljivanja. O uslugama podrške, kao i iskustvima iz prakse na panel diskusiji govorili su Milica Kovačević i Lidija Bukvić Branković iz Udruženja „CEPORA“, kao i Denis Ćulahović iz Udruženja „Moj krug“.