Svakodnevno koristimo lekove, kozmetičke preparate, kućnu hemiju i druge proizvode koji u sebi sadrže brojne hemikalije, a da li zaista znamo koje opasnosti oni nose po naše zdravlje i životnu okolinu.
Želeli smo da edukujemo Vračarce kako da se na pravi način zaštite i bezbedno žive u svetu hemikalija i stoga je Gradska opština Vračar, koja promoviše zdrave stilove života, bila domaćin prezentacije projekta „Upoznaj toksičnost – živi bezbedno“. Istovremeno su prisutni, kroz izložbu fotografija i radova, saznali o delima i životu istaknutog toksikologa i univerzitetskog profesora Momčila St. Mokranjca, dok je ilustrovana dvojezična publikacija “Mala knjiga o Momčilu St. Mokranjcu” čitalačkoj publici donela priču o potomku slavnog negotinskog kompozitora Stevana Stojanovića Mokranjca, njegovom detinjstvu, školovanju u Francuskoj, njegovim radnim iskustvom u hemijskim laboratorijama, Narodnoj banci gde je ispitivao pločice za srebrni novac, kao i karijeri na Farmaceutskom fakultetu, kao prvog profesora toksikologije u našoj zemlji i jedinog stručnjaka za ovu oblast u tadašnjoj državi.
Autorka ovog zanimljivog projekta je redovna profesorka toksikologije na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu prof. dr Danijela Đukić-Ćosić, a u ime domaćina prisutne je pozdravio predsednik Gradske opštine Vračar akademik prof. dr Milan A. Nedeljković.
„Dosta upotrebljavamo pesticide i druge hemikalije u svakodnevnom životu. Njihov uticaj na naše zdravlje je jako štetno. Ja kao doktor kardiolog znam kakav je uticaja na naše zdravlje sve što unosimo u organizam kroz vazduh, zemlju, vodu. Ovaj projekat predstavlja jedno veliko dostignuće i nama u Opštini Vračar je čast što se on predstavlja upravo kod nas. Cilj projekta jeste da se šira javnost upozna sa istorijatom toksikologije i razvojem ove naučne discipline, kako u svetu, tako i kod nas. Na jedan izuzetno zanimljiv način, kroz predavanje, izložbu i publikaciju autorka nam istovremeno pripoveda i o delima i životu istaknutog univerzitetskog profesora Momčila St. Mokranjca. Porodica Mokranjac iznedrila je ne samo velikane u muzici, već i u nauci“ izjavio je prvi čovek Opštine Vračar.
Predstavljanju projekta i izložbi prisustvovao je i zamenik predsednika Gradske opštine Vračar Dragi Lukić.
Autorka već pet godina intenzivno istražuje lik i delo prof. dr Momčila St. Mokranjca, sakupljajući arhivska dokumenta, naučne radove, podatke o svim doprinosima koje je profesor Momčilo Mokranjac imao za razvoj toksikologije i farmacije.
Projekat je finansirala Evropska komisija u okviru programa Erazmus+MeeTox sa ciljem da se ispita razumevanje pojma toksičnosti među stanovništvom, kreiraju edukativni materijali i sprovede onlajn edukacija kako bi se pružila osnovna saznanja šta znači kada je neka hemikalija toksična i kako se bezbedno može koristiti u određenom proizvodu, značaj čitanja etiketa i deklaracija proizvoda i ispravno donošenje odluka o bezbednom korišćenju hemikalija i proizvoda, a u cilju zaštite zdravlja ljudi i životne sredine.
Na otvaranju izložbe pod nazivom „Sin kompozitora, velikan u farmaciji i toksikologiji“sa gostima su razgovarale autorke izložbe prof. dr Danijela Đukić-Ćosić, redovni profesor toksikologije, Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet i spec. farm. Jelena Manojlović, viši kustos Muzeja za istoriju farmacije Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Takođe, predstavljene su i dve knjige, dvojezična srpsko-engleska publikacija „Mala knjiga o Momčilu St. Mokranjcu“ i izdanje SANU „Život i delo srpskih naučnika, knjiga broj 19“ u kojoj je priređeno poglavlje o prof. Mokranjcu.
Izložba ima za cilj da povodom 125 godina od rođenja profesora Momčila St. Mokranjca široj i naučnoj javnosti predstavi njegov doprinos i zasluge u radu hemijskih laboratorija, osnivanju Instituta za toksikološku hemiju, nastavi i obrazovanju farmaceuta, saradnji između fakulteta i farmaceutskih udruženja, kao i bogat istraživački opus, koji je nagrađen značajnim priznanjima (dopisnim članstvom u Pariskoj akademiji farmacije i Lavoazijeovom medaljom), uz sve druge aktivnosti koje je Momčilo St. Mokranjac obavljao tokom radnog veka.