Svetski priznati naučnik, pionir u istraživanju Urođenih srčanih mana i predsednik Udruženja za arterosklerozu Srbije akademik prof. dr Vladimir Kanjuh održao je drugo predavanje, od tri najavljene zdravstvene tribine, koje Gradska opština Vračar organizuje povodom obeležavanja Svetskog dana srca. Prisutne je na početku predavanja pozdravio predsednik Gradske opštine Vračar i interventni kardiolog akademik prof. dr Milan A. Nedeljković.
Prvi čovek Opštine Vračar napravio je kratak osvrt na naučna dostignuća koja je akademika prof. dr Vladimir Kanjuh ostvario kako u zemlji, tako i u svetu. Podsetio je da je prof Kanjuh rođen u Ohridu, 4. marta 1929. godine. Govoreći o njegovo stručnom usavršavanju predsednik prof. dr Milan A. Nedeljković je istakao da je akademik prof. dr Vladimir Kanjuh danas jedan od najboljih profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu, utemeljivač poslediplomske nastave, tvorac Kardiopatološke škole V. Kanjuh u Jugoslaviji i Srbiji – pionir istraživanja Urođenih srčanih mana i osnivač Registra i Muzeja urođenih srčanih mana sa 1.500 eksponata, akademik SANU, ANURS i Mađarske akademije nauke. Istakao je da je njegova oblast rada kardio-vaskularna patologija i onkopatologija, teratologija i istorija srpske i svetske medicine. „Njegov najvažniji doprinos jeste otkriće dve nove Urođene srčane mane, takozvana Kanjuhova anomalija – Nebranjeno triskupidno ušće, i Kongenitalna stenotična trilogija mitralne valvule. Objavio je preko 1.442 rada, kao glavni autor i koautor. Njegova citiranost je 3.047. Bio je na posdiplomskim usavršavanjima tri godine u Sjedinjenim Američkim Državama, gde su predlagali da bude zamenik direktora u instituciji „Jesse E. Edwards Registry for Cardiovascular Disease“ u Sent Polu, u Mineapolisu. Međutim on se kao veliki rodoljub vratio u našu zemlju kako bi edukovao nove generacije doktora“, zaključio je akademik prof. dr Milan A. Nedeljković.
Akademik prof. dr Vladimir Kanjuh govorio je na temu „Sindrom hipoplazije levog srca – Izolovana atrezija aortnog otvora“, zatim „Sindrom hipoplazije levog srca – Najteži oblik: Atrezija aortnog otvora udružena sa atrezijom mitralnog ušća“, dok je predavanje zaključio temom „Patološko-morfološke lezije kod COVID-19“.