Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama Vračar, uz podršku Gradske opštine Vračar, organizovalo je u utorak, 27. septembra tribinu na temu „Mogućnosti i razvoj usluga za mentalno nedovoljno razvijene osobe (MNRO) u jedinici lokalne zajednice“. U ime Gradske opštine Vračar tribini je prisustvovala član Veća Biljana Rakić, a pored predsednika Udruženja za pomoć MNRO Vračar Milene Šćepanović, na tribini su govorili sekretar Saveza MNRO Srbije Marijana Taranović Todorović, predsednik Sportskog Saveza invalida Srbije Dragan Janketić, dok je moderator tribine bio prof. dr Goran Nedović. Na tribini se govorilo o razvoju novih usluga i podizanju kvaliteta života mentalno nedovoljno razvijenih osobama i njihovih porodica.
Sekretar Saveza MNRO Srbije Marijana Taranović Todorović govorila je o aktivnostima Saveza. „Savez MNRO Srbije je krovna organizacija svih udruženja koji se bave osobama sa smetnjama u mentalnom razvoju u Srbiji. U sastavu imamo preko 50 udruženja iz cele Srbije, među kojima su i 14 udruženja sa teritorije Beograda, jedno od njih i Udruženje MNRO Vračar sa dugom tradicijom postojanja od 50 godina, što mu daje dodatni značaj. Savez, pored kontinuirane podrške korisnicima, prati i novine uvedene u području ranih intervencija. To znači da smo se aktivno uključili u program podrške mladim roditeljima i istraživanju, želimo da dođemo do mladih roditelja i najmlađih korisnika, kako bi tretman počeo na vreme i kako bi stručni rad pomogao detetu da se razvije u skladu sa svojim mogućnostima. Udruženja koja rade rane intervencije su u Srbiji, u Beogradu jedino postoji u opštini Mladenovac, ali u najavi je da će udruženje ‘Živimo zajedno’ sa teritorije opštine Stari grad uskoro pokrenuti program rane intervencije, koje će raditi sa mladim korisnicima“, istakla je u uvodnom obraćanju Marijana Taranović Todorović.
Predsednik Sportskog Saveza invalida Srbije Dragan Janketić istakao je da je Savez najstarija sportska organizacija u Srbiji, osnovana davne 1964. godine i da je to prva organizacija za osobe sa invaliditetom. „Iz naše organizacije su se kasnije razvijali svi klubovi, društva, kao i Paraolimpijski komitet, koji je doveo do toga da imamo jedan broj sportista koji predstavljaju našu zemlju u mnogobrojnim sportskim disciplinama. Naš cilj je da razvijamo sport za osobe sa invaliditetom, jer im sport pruža šansu za bolji i kvalitetniji život. Sport je ne samo fizička, već i duhovna vrednost, a za osobe sa invaliditetom ima i terapeutsku vrednost, jer tako poboljšavaju svoj kvalitet života. Sportski savez ima nekih 60 organizacija na teritoriji Srbije. Imamo razne sportske discipline, a cilj nam je da se prvenstveno osobe sa invaliditetom druže“, zaključio je Dragan Janketić.