U susret obeležavanju Međunarodnog dana Roma i proslave romske kulture, koji se obeležava 8. aprila, u galeriji Gradske opštine Vračar, je organizovana proslava u saradnji opštine Vračar sa Međunarodnim institutom za romološke studije. Manifestaciju su zvanično otvorili zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović, predstavnik Opštine, šef Kabineta predsednika Nikola Jelenković, i članovi Međunarodnog instituta za romološke studije, na čelu sa predsednikom instituta i predsednikom Svetske organizacije Roma Jovanom Damjanovićem.
„Ovaj dan predstavlja priliku da se obeleži bogatstvo romske kulture i istorije, da se sa njom bolje upoznamo i govorimo o romskom doprinosu našem društvu. Građani romske nacionalnosti u gradu Beogradu čine najveću nacionalnu manjinu. Grad je doneo Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja na teritoriji grada za period od 2022. do 2032. godine. To je prvi takav dokument koji je donesen u Beogradu, a takođe usvojen je i Akcioni plan za ovu strategiju za period 2022. do 2024. godine , u čijoj su izradi učestvovali predstavnici romskih udruženja i Nacionalni savet romske nacionalne manjine. Potrebno je da stalno ukazujemo na značaj romske zajednice i zaštitu romskih prava, jer to su ljudska prava kojima se garantuju iste šanse za sve, naše društvo ne prihvata podele“, istakla je u svom obraćanju zamenica gradonačelnika Vesna Vidović, čestitajući Svetski dan Roma u ime Grada Beograda, poručujući da je unapređenje i poboljšanje položaja Roma jedino izvodljivo strateškim delovanjem na obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, stanovanje i zapošljavanje, a da je to jedino moguće svesrdnom saradnjom svih gradskih službi.
Šef Kabineta predsednika Opštine Vračar Nikola Jelenković, pozdravljajući prisutne u ime predsednika Gradske Opštine, poručio je: „Izuzetna mi je čast i velika privilegija što stojim ovde pred vama. Jedan veliki dan i za sve vas i za sve nas. Dan romske kulture je dan kada su Romi počeli da podižu svest o suočavanju sa svojim problemima koje imaju po čitavom svetu. Kao što zastava Roma simbolično prikazuje dve boje s točkom u sredini, tim oličenjem i simbolom napretka i boljitka želim vam u narednom periodu mnogo uspeha na svim poljima, a naša vrata su uvek otvorena za vas“.
Predsednik Svetske organizacije Roma Jovan Damjanović se osvrnuo na važan datum za romsku zajednicu, na prvi Svetski Kongres u Londonu 1971. godine, na kom je ustoličena zastava i Svetski dan Roma i istakao da je to održano na istinski demokratskom nivou i dogovoru, koji se uklapa u demokratski princip Republike Srbije, koja kao takva tvorevina predstavlja značajan faktor u izgradnji svesti i model celoj Evropi i svetu na koji način bi trebalo da se poštuju nacionalne manjine.
Autor i predsednik udruženja „Romskih književnika“ Zlatomir Jovanović je podsetio na činjenicu da su Srbi i Romi kolektiv koji je, svojevremeno, zajedno gradio Beograd u kojem su potom i zajedno stradali. Autor je insistirao i na tome da jedan takav ujedinjen Beograd nastoji da pokaže kulturni potencijal Evrope i diverzitet, odbacujući stereotipe koji narušavaju ugled i status zajednice u društvu. „Romi treba da budu ponosni što imaju zastavu koja nosi biblijsku simboliku i himnu s biblijskim motivima, koja je prepoznatljiva u celom svetu. Cilj je da promovišemo kulturne potencijale Roma, životni stav Roma bi trebalo jačati, ne smemo dozvoljavati više da nas niko i ništa devalvira“, zaključio je Jovanović.
Uvaženim zvanicama i prisutnima obratila se i prof. dr Ljiljana Marković: „Mi smo svi ovde udruženi srcima da postignemo bolju budućnost i položaj Roma, a to možemo jedino postići kroz obrazovanje. Obraćam vam se u ime Evropskog centra za mir i razvoj, Univerziteta za Mir Ujedinjenih nacija. Ponosni smo što možemo da pružimo unapređenje obrazovanja uopšte, jer obrazovanje će učiniti svesnim bogate istorije romskog naroda, koje su nedovoljno poznate. Ne postoji svest o tome koliko su Romi kao drevan narod koji su došli Putem Svile značajni i koja je vrednost onoga što su doneli sa sobom, s kulturom, pogledom na svet, običajima, sve ono što vezuje kao malter ljudsku zajednicu. Obrazovni sistem koji gradimo želimo da bude jedna poluga koja će doprineti boljem i bržem obrazovanju. Uspeli smo da akreditujemo na međunarodnom planu Katedru za romološke studije, koje pokrivaju master, doktorske i postdoktorske studije, što će značajno doprineti i obrazovanju profesora, moramo krenuti od kreiranja prefesorskih kadrova, koji bi znanje prenosili na mlađe generacije“.
Događaju su prisustvovali i pomoćnici predsednika Opštine Kosta Malović i Slobodan Rebić, članica Veća zadužena za kulturu i rodnu ravnopravnost Nataša Mijatović, član Veća zadužen za obrazovanje Dragi Lukić, direktor Instituta za međunarodnu i nacionalnu bezbednost prof. Darko Trifunović, načelnik Klinike za kardio-vaskularne bolesti VMA pukovnik prof. dr Aleksandar Tomić, predstavnik Srpske Patrijaršije đakon Radomir Marinković, narodni poslanik i predsednik odbora za obrazovanje Jahja Fehratović, predstavnica Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Sofija Osmanović, kao i predstavnici Američke i Češke ambasade.
Značajnost održane tribine su svojim svesrdnim i specifičnim umetničkim izrazom i talentom doprineli i istaknuti umetnici u svojim branšama, glumica Iva Štrljić, koja je istakla da sama reč „Rom“ nju isključivo asocira na intezivnu dušu i strast, a upravo su tu dušu i strast kroz muzički performans pokazali članovi „Ansambla Dejana Jovanovića“. Revijalan deo manifestacije obeležila je dodela nagrada i plaketa odabranim talentovanim stvaraocima iz oblasi aforizama, poezije i proze. Ovo je još jedna od brojnih u nizu manifestacija, čiju je važnost za društvenu zajednicu prepoznala Opština Vračar i predusretljivo pružila ruku prijateljstva predstavnicima romske zajednice, a simboličnim gestom ukazala na važnost i ulogu koju u društvu ima Institut. Dan Roma se danas slavi u više od 500 gradova u svetu, a fokus manifestacije je uvid u činjenicu koliko su Romi integrisani u društvu i koliki su trag ostavili u celokupnoj svetskoj kulturnoj baštini međunarodnog i interdisciplinarnog stvaralaštva, ali, pre svega, važnost i značaj koji bi u budućnosti imale romološke studije.