Rak grlića materice je prepoznat kao ozbiljan zdravstveni izazov u Srbiji, koji, nažalost, u našoj zemlji i dalje predstavlja značajan problem, iako vakcina protiv HPV-a, kao najvažnijeg uzročnika ovog raka, postoji. O načinima prevencije i sa ciljem informisanja Vračaraca o ovom malignom oboljenju juče je u Opštini Vračar održana edukativna zdravstvena tribina na temu „HPV i prevencija raka grlića materice“.
Prisutnima se na početku susreta obratila članica Veća zadužena za zdravstvo specijalista ginekologije i akušerstva dr Lejla Ribać i pozdravila prisutne. Ona je istakla da joj je izuzetno zadovoljstvo što su se danas okupili stručnjaci, pacijenti i naši sugrađani kojima je zdravlje zajednice važna tema. „Kao član Veća Opštine Vračar i specijalista ginekologije, posebno sam srećan što možemo da razgovaramo o HPV virusu i prevenciji raka grlića materice- temi koja je ključna za javno zdravlje, a koja, nažalost, još uvek nije dovoljno zastupljena u javnoj raspravi. Verujem da će ova tribina biti korak ka većoj svesti i aktivnijem angažovanju, kako na Vračaru, tako i širom naše zemlje. Zahvaljujem se svima koji su doprineli organizaciji, a posebno vama, dragim učesnicima, što ste deo ovog važnog razgovora. Neka ova diskusija bude podsticaj za akciju– jer zdravlje naše zajednice zavisi od svakog od nas“, zaključila je dr Lejla Ribać.
Na skupu su govorili: Ana Dornik, predsednica Udruženja „Žena ženi“, Jovana Vučeljić, načelnica ginekologije Doma zdravlja „Vračar“, Suzana Videnović, psihijatar, Gorica Đokić, predsednica Udruženja „Progovori“, dr Marija Tošić Mijalović, specijalista pedijatrije, Mirjana Milutinović, specijalista ortopedije vilica i dr Jelena Stefanović, geštalt terapeut-asertivnosti i zdravlja.
Srbija je u Evropi na trećem mestu po učestalosti obolevanja i umiranja od raka grlića materice. Na predavanju su govornice predstavile faktore rizika za nastanak ovog malignog oboljenja, kao i koje se žene nalaze u grupi visokog rizika. Govorilo se o primarnim i sekundarnim načinima prevencije, kao i o značaju HPV vakcine, koja je uvedena u većini zemalja EU, SAD i Australiji. HPV vakcinacija pruža snažnu i specifičnu zaštitu protiv ključnih tipova HPV-a odgovornih za većinu HPV-povezanih karcinoma, čime se efikasno smanjuje rizik od razvoja ovih ozbiljnih oboljenja. Govornici su podsetili da je ova vakcina u Srbiji besplatna od juna 2022. godine za svu decu uzrasta od 9 do 19 godina. Aktivna imunizacija protiv HPV preporučuje se kod dece starije od devet godine, a prvenstveno kod dece sedmog razreda osnovne škole pre stupanja u prvi seksualni odnos, dok mlade žene mogu da prime vakcinu do 26. godine, a mladi muškarci do 21. godine života. Takođe, ukazan je na značaj redovnih ginekoloških pregleda za žene, kao najboljeg načina da se spreči ili na vreme otkrije malignitet. Rak grlića materice nije nasledna bolest i može se sprečiti. Cilj redovnih preventivnih pregleda jeste otkrivanje početnih promena na grliću materice, pre nego što se razvije maligno oboljenje.
Prevencija raka grlića materice je višeslojni proces koji uključuje vakcinaciju, redovne preglede, zdrav način života i edukaciju. Zajedničkim snagama možemo smanjiti rizik od ove bolesti i osigurati zdravlje budućih generacija, zaključak je prisutnih nakon održane tribine.