У оквиру пројекта „Унапређење међуопштинске сарадње у циљу јачања капацитета Сервиса подршке“, који спроводе Град Београд, Град Нови Сад и градске општине Врачар и Савски венац као партнери међуопштинске сарадње, oрганизован је састанак на тему „За отпорнију заједницу са инклузивним приступом – не остављај никог иза себе“ у четвртак 23. септембра у Сталној конференцији градова и општина, која је била домаћин састанка.
На састанку су испред Градске општине Врачар учествовали Коста Маловић,- помоћник председника Општине, Дарко Миленковић- члан Већа и Ирена Лакобрија Делић-координаторка пројекта међуопштинске сарадње.
На почетку састанка, учесницима се обратио помоћник начелника Сектора за ванредне ситуације, МУП Републике Србије Иван Барас. „Сектор за ванредне ситуације, као кровна институција, кооридише радом других државних институција и органа у ванредним ситуацијама, у последњих шест година блиско је сарађивао са Националном организацијом особа са инвалидитетом Србије, а на тему укључивања особа са инвалидитетом у ванредне ситуације. Част ми је и задовољство што данас присуствујем на овом састанку. Радује ме ова тема која са наше стране није била покривана, а нешто је што са чим наши грађани и грађанке треба да буду упознати“, изјавио је помоћник начелника. Пристутне је упознао о активностима које су реализовали, али и о планираним активностима који се односе на укљичавање особа са инвалидитетом у ванредним ситиацијама.
Испред Града Новог Сада, скупу се обратила саветница градоначелника Љиљана Коковић која је учесницима представила активности пројекта међуопштинске сарадње и њен значај.
Испред Градске општине Врачар Ирена Лакобрија Делић је представила положај особа са инвалидитетом у катастрофама и утицај мера у време ванредног стања на особе са инвалидитетом. Дарко Миленковић је презентовао успешну сарадњу општине Врачар са управницима стамбених заједница у време ванредног стања, као и колико ја важно унапређење сарадње у односу на особе са инвалидитетом.
Љубица Крњаић из Првог удружења за екологију и заштиту од дејства ватре „Ecofire“, представила је активности удружења усмерене на едукације особа са инвалидитетом о поступању у пожару и пренела своја искуства у раду са њима.
Начелник Одељења за послове цивилне заштите града Краљева Здравко Максимовић говорио је сврси и разлозима за израду упутства за поступање према особама са инвалидитетом у ванредним ситуацијама за управнике стамбених заједница.
На састанку су такође присуствовали Љиљана Радовић-начелница Одељења за сарадњу са удружењима Секретаријата за социјалну заштиту, Небојша Николић-начелник Одељења за ванредне ситуације Секретаријата за послове одбране, ванредне ситуације, комуникацију и координацију односа са грађанима, Ненад Лакић – шеф Одсека оперативног центра Секретаријата за послове Комуналне милиције, Душан Стијепчић- лице одговорно за послове одбране и ванредне ситуације, Владимир Васовић из Полицијске управе Нови Сад, Љупка Михајловска-председница Савеза за приступачност Србије и Ана Ранковић, представница ДДОР осигурања (спонзор пројектне активности).
Циљ састанка је пре свега подизање свести о важности укључивања особа са инвалидитетом у систем смањења ризика од катастрофа, и то у фази превентивног деловања, али и реаговања у време катастрофе: пожара, поплаве, земљотреса.
Закључено је да је неопходно унапредити сарадњу са удружењима особа са инвалидитетом, укључити их у штабове за ванредне ситуације, a са друге стране едуковати управнике стамбених заједница како поступати са особама са инвалидитетом у случају катастрофе и подићи ниво свести код грађана о потреби додатне подршке и помоћи особама са инвалидитетом кроз промотивне активности.
Овај пројекат подржава Влада Швајцарске у оквиру пројекта “Локална самоуправа за 21. век“ који спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе Републике Србије.Фонд за успостављање и унапређење међуопштинске сарадње.