Синоћ је у препуној сали општине Врачар одржана већ традиционална трибина из области медицинских наука намењена и прилагођена широј јавности како би подстакла грађане да воде рачуна о превенцији и начину лечења најзаступљенијих болести.
Уводну реч су одржали председник Градске општине Врачар, проф. др Милан А. Недељковић и Доц. др Сања Радојевић Шкодрић са Института за патологију Медицинског факултета у Београду, назначивши значај оваквог вида едукације за грађане Врачара.
Прву тему „Витамини и минерали – чувари вашег здравља“ излагала је Доц. др Ивана Баралић, дипл. фармацеут, запослена у КБЦ Звездара
чије поље интересовања је суплементација исхране биолошки активним једињењима, спортска исхрана и суплементација.
Како очувати и побољшати имунитет? Треба водити рачуна о здравој исхрани и физичкој активности. Које намирнице највише садрже које витамине , а које минерале? У прошлости смо путем воћа, поврћа, житарица и меса уносили довољне количине свих нутријената. Нажалост , данас се пуно тога променило, па хранљивост наших оброка није више иста и дошло је до губитка знатне количине у телу потребних витамина и минерала (чак до 80 %!). Све о својствима и деловању најчешће коришћених витамина А, Б, Ц, Е ,К, минерала, калцијума, магнезијума, цинку и гвожђу, грађани су могли чути. Међутим, када је имунитет веома ослабљен , потребан је дијететски суплемент. Који суплементи су прави за нас, када и како се употребљавају? Са годинама додатан унос наведених суплемената нужан је за осигурање здравља, виталности и нормалног функционисања организма.
Након излагања докторке Баралић, заинтересованим грађанима је припремила предавање др Ивана Вучељић, специјалиста дерматологије из Градског завода за кожне и венеричне болести. „ Како разликовати младеж од меланома“
Шта су младежи и како изгледају, а шта је маланом? Меланом је малигни тумор пигментних ћелија коже. То је најчешћа болест коже која може довести до смрти. Може се наћи и на другим местима:на мрежњачи ока, нервном систему, на задњем делу дебелог црева, слузокожи… Иначе број оболелих од меланома је у сталном порасту и то је један од тумора са највећом експанзијом у последње време. Годишње повећање броја оболелих је 4-5%, што значи да се број оболелих удвостручава сваких 10-15 година.
Поткрепљено видео пројекцијом, слушаоци су могли чути о распрострањености, факторима који доводе до меланома, патогенезе, симптомима и лечењу.
На крају занимљиве трибине, посетиоцима су подељене кутије са таблетама минерала и витамина.