Градска Општина Врачар и Удружење грађана Либеро у сарадњи са партнерима Организацијом за културну сарадњу Интеркултура, Прони – центром за омладински развој, Јавним заводом Млади Змаји и организацијом Оут оф тхе Боx Интернатионал, као и представницима локалних самоуправа из општине Бутел из Скопља, Љубљане и Брчко дистрикта, реализовали су пројекат „Преведи ЕУ“ у оквиру Недеље људских права на Врачару, подржан од стране програма Европа за грађане и грађанке Европске Уније. Кроз реализацију пројекта који је трајао од 9. до 11. децембра 2017. године, општину Врачар је посетило преко 300 учесника из Македоније, Босне и Херцеговине, Словеније, Србије и Белгије, који су размењивали искуства и разговарали о заједничкој будућности земаља Балкана унутар Европске Уније.
„Превођење Европске Уније“ је започето окупљањем младих из свих земаља учесница на Авали где су у оквиру интекултуралне вечери међу собом представљали културу, традицију, историју својих земаља, као и искуства живота младих људи у тим земљама. Кроз приказивање презентација, промотивних материјала, дегустирањем хране, представљањем музике су привремено креирали кључну карактеристику живота унутар ЕУ, а то је интеркултуралност и на тај начин осетили шта значи бити грађанин Европске Уније.
У знак обележавања Дана љуских права, једне од неприкосновених вредности ЕУ, приређена је конференција за медије у оквиру које су се партнери на пројекту и представници локалних самоуправа обратили младим људима и гостима и са њима поделили важност активног учешћа грађана у животу локалних заједница и грађењу заједничке Европске будућности. Сви учесници и грађани Врачара су имали прилике да присуствују, у ту свечаност приређеном, сајму у галерији општине Врачар који се бавио промоцијом предузетништва и сервиса који омогућавају грађанима да се укључе у живот локалне заједнице. У циљу бољег разумевања ЕУ и „превођења“ њених политика, у току пројекта реализован је велики број радионица са младима и грађанима који су искористили прилику да дају свој допринос радионицама, на којима смо са њима разговарали о томе како они виде ЕУ и њене вредности, као и на који начин они могу допринети јачању тих вредности у нашем друштву. Препознато је да најбоље разумевање грађана о значају, правима и бенефитима укључивања у ЕУ подстиче сарадња јединица локалне самоуправе и организација цивилног друштва. Разговарало се о могућностима и правима које ЕУ пружа у оквиру екологије, културе, образовања, медија, науке, предузетништва, мобилности младих, приликама за волонтирање, између осталог.
Како је сарадња локалних самоуправа стуб боље и ефикасније мобилности младих, а њихова међусобна размена идеја и искуства важан елемент развоја локалних заједница, активније учешћа грађана и грађења вредности ЕУ у оквиру њих, рализован је састанак свих представника горе поменутих локалних самоуправа, у оквиру којег је потписано писмо о намерама. Документ на коме ће се темељити будућа сарадња локалних самоуправа у свим овим областима, и тешња сарадња институција која се баве младима.