У оквиру циклуса “Врачарске вечери у седам” , одржан је концерт посвећен великану наше оперске сцене Живану Сарамандићу. У част рођендана нашег великана, у току априла месеца одржаће се три концерта на различитим београдским сценама, а један од тих концерата је баш овај у Градској општини Врачар.
Саму идеју за одржавање концерта, као и организацију, покренуо је Миша Милановић, који је био и лични пријатељ чувеног певача. Он је, заједно са осталим ученицима које је подучавао Сарамандић, извео велелепан концерт. Данас су то признати и афирмисани уметници који певају на нашим оперским сценама. Програм је био састављен од арија стандардног оперског репертоара (Верди, Пучини и др.), наполитанске канцоне, руске песме и мјузикли / филмске теме.
У аријама Вердија и Пучинија наступали су и певали познате романсе:
Марио Рико, тенор, учио је соло певање код Драгославе Сотировске у Нишу и Звонимира Kрнетића, тадашњег шефа Одсека за соло певање на Факултету музичке уметности у Београду, а усавршавао се код баса Живана Сарамандића. Са Сарамандићем је 15 пута наступао. Певао је у Центру Сава, Дому синдиката, три пута у Руском дому, четири пута на РТС-у, у Великој сали Скупштине града Београда, испред СО Нови Београд, у културним центрима Чукарица, Палилула, Божидарац… Наступао је са Нишким симфонијским оркестром, оркестрима Радио Београда…
Љубодраг Беговић – Солиста и солиста првог фаха Дипломирао на Музичкој академији у Београду, у класи професора Звонимира Kрнетића. Вокалну технику је усавршавао код професора Октавиана Енигаресцуа (почасни члан академије Тиберина у Риму).Вокалну технику, израз, сценски наступ и вокалну дикцију усавршавао је код примадоне Милке Стојановић, затим са првацима Живаном Сарамандићем и Николом Митићем. У Италији је наставио да усавршава вокалну технику, италијанску дикцију, фразу, израз, динамику, сценске покрете са господином Kлаудиом дел Монаком (бивши директор опере у Београду и Новом Саду). Такође је усавршавао вокалну технику код Освалда Алемана -асистента Марија дел Монака. У Опери Народног позоришта запослен од 1987. године. Предавао је соло певање у музичкој школи „Лисински” у Београду.
Наташа Ђикановић сопран, рођена је 1987. године у Београду. Музичко образовање је стекла у музичким школама “Станковић” и “Даворин Јенко”. Дипломирала је 2011. године на Музичкој академији у Београду, на одсеку за соло певање у класи проф. Људмиле Грос Поповић. Учествовала је на свим значајнијим такмичењима у земљи и освојила прве награде на такмичењу “Станковић” три пута у више категорија. Прву награду на Међународном такмичењу у Руми (2004). У камерном саставу освојила је прву награду на Републичком, а другу награду на Међународном такмичењу “Даворин Јенко”, док је 2006. године била полуфиналиста на интернационалном такмичењу “Феруцио Таглиавини” у Аустрији. Освојила је Гран При награду 2009. године на оперском курсу у Немачкој “Опер Одер Спрее”. Била је финалиста на такмичењу у оквиру летњег оперског курса у Аустрији 2011. године Беч-Праг- Будимпешта, који се одржавао у Јенерсдорфу. 2012. године освојила је „Лучано Павароти Ђовани“ награду на интернационалном музичком такмичењу „Ђан Батиста Виоти“ у Италији. Исте године је била финалиста на другом Интернационалном такмичењу посвећеном Магди Оливеро, такође у Италији. Одржала је више солистичких концерата и учествовала је на бројним концертима у земљи и иностранству. Додељена јој је, од Факултета Музичке Уметности у Београду, диплома из фонда ”Данице Мастиловић“ за најбољег и најперспективнијег студента студијског програма за соло певање 2009/2010 .
Мирко Јорговић завршио је клавирски и теоријски одсек у музичкој школи „Мокрањац“, у Београду, 1985.године, затим је дипломирао клавир на ФМУ-Београд, у класи проф.др. Арба Валдме. Kод истог професора је магистрирао 1993. на музичком одсеку Академије Уметности-Нови Сад. Паралелно са студијама клавира и теоријских предмета, похађао је факултативно предмет композиција и оркестрација код професора Александра Обрадовића. Тако је у склопу прославе „300-година од рођења Баха, Хендла и Шарлатиа“ била на Kоларчевој задужбини изведена његова композиција „Варијације на тему Б-Ес-Х“ тада у верзији за клавир. Аутор је дело касније прерадио за дувачки квинтет,опционално и дувачки секстет; Поред многобројних наступа, данас ради као корепетитор за соло-певање и професор клавира у средњој музичкој школи ДАВОРИН ЈЕНKО
„Ехо Одисеја“ је вокално инструментални ансамбл из Београда који је основан 2007.године. Окупљајући уметнике (соло певаче, пијанисте, глумце и инструменталисте) разних профила 2009 године је у Министарству Србије, званично основана невладина организација „Ехо Одисеја“, која се, по свом статуту („Службени гласник РС“ бр.49/92), залаже за афирмацију и ревалоризацију културних вредности и развој критичке свести, како код младе, тако и одрасле, едуковане публике. Kао алтернативу вредносном критеријуму савременог света, „Ехо Одисеја“, нуди допринос стварању здраве „музичке екологије“, кроз образовно-забавне концерте, презентујући музичку и драмску уметност на неконвенционалне начине. У различитим комбинацијама, на преко десет језика, интерпретирају композиције у сопственим аранжманима. Са запаженим успесима код публике и критике ЕХО ОДИСЕЈА наступа у Београду и широм Србије – гостује самостално и на фестивалима (БЕЛЕФ, Светски дан музике, Шоу програми, Новогодишњи и Хуманитарни концерти, Kултурна лета…) Детаљне информације можете наћи на званичном сајту: http://ehoodiseja.com
Публика је одушевљено поздравила извођаче и уживала, подсећајући се на времена, када су слушали нашег великана Сарамандића.