У сали Центра за образовање и културу „Божидарац “ на Врачару у понедељак 28. октобра, организована је трибина о фемициду „Шта је Србији фемицид – однос друштва и државе према убиствима жена“.
На трибини су говорили Софија Тодоровић, координаторка пројеката у БИРН Хабу, Марта Васић, ауторка на порталу Талас и Никола Крстић, новинар портала Вугл.
Чланица већа Градске општине Врачар Наташа Мијатовић истакла је важност теме као што је фемицид и додала да је значајно да о томе причамо зато што и сами онда увидимо колико је тема вишеслојна и са колико опреза мора да се говори о узроцима и последицама.
“ Градска општина Врачар је место где се у континуитету говори о људским правима. Зато што је то први корак ка препознавању проблема. Борба за људска права никада не престаје, а фемицид је најдрастичнији пример зашто је то важно“, рекла је Наташа Мијатовић.
Софија Тодоровић је истакла да чињеница да постоји добро законско решење не значи много пошто је то закон без имплементације. Објаснила је да поступци трају предуго, да се током процеса жртва додатно виктимизује и да то, између осталог, доводи до тога да мање жена пријављује насиље.
„Неопходно је увести један протокол по којем ће да се ради, где неће бити места за личне ставове корозивног система и институција, целокупног друштва на појединачне случајеве. Не морамо нужно да развијемо неку саосећајност, већ да се жртвама више верује. Постоји једно структурално и систематско неповерење према жртви чији се цео случај малтене окреће против ње“, изјавио је Никола Крстић, новинар портала Вугл.
Марта Васић, ауторка портала Талас, указала је на то институције нису довољне и да треба обратити пажњу на економску самосталност и оснаживање жена.
“Чест је случај да жена која жели да оде од насилника нема где да оде и нема средства да напусти насилника“, закључила је Васић.
Саговорници, који су и сами део медијског простора, закључили су да има много спорних момената када медији извештавају о фемициду и да се то, углавном, правда на различите начине који нису оправдани, зато што додатно појачавају погрешна уверења јавности и да је, управо зато, одговорност медија велика када је о овој теми реч.