„Градска општина Врачар је једна од ретких у Србији, која је решавању проблема приступачности услуга и информација, приступила кроз стратешко планирање и на системски начин. Руководећи се визијом да је Врачар општина по мери човека приступачна за све, у којој се поштују и остварују сва Уставом и законом загарантована људска и грађанска права, без дискриминације, Општина је спровела бројне активности које су финансиране из буџета Општине и уз подршку донатора. Наш приоритет јесте унапређење приступачности услуга и информација за све грађане и грађанке, како бисмо свима омогућили да буду једнаки и равноправни у локалној заједници, без обзира на инвалидитет и друга својства. Потребно је да створимо друштво једнако за све, примењујујући универзални дизајн“, поручио је председник Градске општине Врачар проф. др Милан А. Недељковић на данашњем Округлом столу “Унапређење политика приступачности и изградња друштва за све“.
Округли сто је реализован у оквиру пројекта „ЕУ за приступачне јавне установе“, који финансира Европска унија и има за циљ да унапреди знања, вештине и подигне свест локалних самоуправа, организација цивилног друштва и инжењера о значају унапређења приступачности јавних установа за особе са инвалидитетом и ограниченом покретљивошћу. На скупу су поред председника Градске општине Врачар проф. др Милан А. Недељковића учествовали: Томислав Момировић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Марија Обрадовић, министарка државне управе и локалне самоуправе и Зоран Пашалић, Заштитник грађана.
Први човек Општине Врачар је говорећи на скупу истакао да је Скупштина ГО Врачар усвојила „Стратегију за унапређење приступачости ГО Врачар (за период 2018-2025) са пратећим Акционим планом за њено спровођење за 2018 – 2020“, а крајем 2020. године усвојен је и нови Акциони план са важењем до 2022. године. За свој рад, Градској општини Врачар додељена су признања и награде релевантних републичких органа и институција, и између осталих и награде Заштитника грађана.
„У протекле две и по године, реализовали смо бројне мере за унапређење приступачности, односно уклањање баријера, како физичких тако и информацијско-комуникацијских. Постављене су рампе и спроведени су радови на уклањању баријера у три основне школе: ОШ „Јован Миодраговић“, специјална ОШ „НХ Душан Дугалић“ и ОШ „НХ Синиша Николајевић“, као и у средњим школама: Четрнаеста београдска гимназија, Трећа београдска гимназија и Техничко-архитектонска школа, тако да су сада све школе на Врачару приступачне. Оно што је од значаја за наше суграђане, а то је Дом здравља Врачар који треба да буде приступачан за све- уграђена су врата са аутоматским отварањем, постављене су тактилне стазе испред улаза и у холу, постављена је тактилна табла са информацијама о распореду ординација и индукциона петља за амплификацију говора (на шалтеру)“, изјавио је проф. др Милан А. Недељковић и истакао да Општина Врачар посебну пажњу посвећује доступности информација за особе са инвалидитетом и да се оне пружају у приступачним форматима- на знаковном језику, у звучном облику.
„Желим да истакнем да су у време ванредног стања, све информације од значаја, о епидемиолошким мерама, превођене на знаковни језик и у аудио облику и објављиване на друштвеним мрежама. Обезбедили смо сталне услуге тумача за знаковни језик, са изласком на терен, организовали смо обуке за српски знаковни језик за представнике установа са Врачара (Центра за социјални рад – Одељење Врачар, МУП, Комунална милиција, Управа јавних прихода и запослене на обезбеђењу општине Врачар). У циљу подизања свести о важности прихватања различитости и начину понашања према особама са инвалидитетом, израдили смо публикације – „Бонтон према особама са инвалидитетом“ и „Бонтончић, или како свима бити пријатељ“ које смо поделили грађанима и деци у основним школама“, истакао је први човек Општине и нагласио да се приликом свих активности Општине користе и предности нових технологија, тако да је Општина Врачар израдила апликације за особе са инвалидитетом са информацијама о раду Општине и раду Полицијске станице “Врачар“ и истовремено обезбедила таблет рачунаре са информацијама о услугама на знаковном језику и у звучном облику за слепа лица.
„Оно што желим да истакнем јесте да је успостављена међуопштинска сарадња у овој области, са Градом Београдом, Новим Садом и Градском општином Савски венац, у оквиру које је основан заједнички Сервис подршке у мобилности и комуникацији, са циљем унапређења приступачности информација за особе са инвалидитетом, путем посебне апликације за мобилне телефоне „Инфо за све“ са дневним сервисним информацијама (искључење струје, воде , кварови на мрежама) на знаковном језику и у звучном облику, набављен је заједнички Штампач на брајевом писму, грађани могу да пријаве баријере, а у наредном периоду, обезбедићемо нове приступачне услуге уз подршку Министарства државне управе и локалне самуправе које ће знатно допринети квалитету живота особа са инвалидитетом, али и њихове безбедности“, закључио је председник Општине.
Округли сто реализован је у оквиру пројекта „EУ зa приступaчнe jaвнe устaнoвe“. Прojeкaт финaнсирa EУ и спрoвoди сe oд oктoбрa 2020 дo крaja сeптeмбрa 2021.