Удружење за помоћ ментално недовољно развијеним особама Врачар, уз подршку Градске општине Врачар, организовало је у уторак, 27. септембра трибину на тему „Могућности и развој услуга за ментално недовољно развијене особе (МНРО) у јединици локалне заједнице“. У име Градске општине Врачар трибини је присуствовала члан Већа Биљана Ракић, а поред председника Удружења за помоћ МНРО Врачар Милене Шћепановић, на трибини су говорили секретар Савеза МНРО Србије Маријана Тарановић Тодоровић, председник Спортског Савеза инвалида Србије Драган Јанкетић, док је модератор трибине био проф. др Горан Недовић. На трибини се говорило о развоју нових услуга и подизању квалитета живота ментално недовољно развијених особама и њихових породица.
Секретар Савеза МНРО Србије Маријана Тарановић Тодоровић говорила је о активностима Савеза. „Савез МНРО Србије је кровна организација свих удружења који се баве особама са сметњама у менталном развоју у Србији. У саставу имамо преко 50 удружења из целе Србије, међу којима су и 14 удружења са територије Београда, једно од њих и Удружење МНРО Врачар са дугом традицијом постојања од 50 година, што му даје додатни значај. Савез, поред континуиране подршке корисницима, прати и новине уведене у подручју раних интервенција. То значи да смо се активно укључили у програм подршке младим родитељима и истраживању, желимо да дођемо до младих родитеља и најмлађих корисника, како би третман почео на време и како би стручни рад помогао детету да се развије у складу са својим могућностима. Удружења која раде ране интервенције су у Србији, у Београду једино постоји у општини Младеновац, али у најави је да ће удружење ‘Живимо заједно’ са територије општине Стари град ускоро покренути програм ране интервенције, које ће радити са младим корисницима“, истакла је у уводном обраћању Маријана Тарановић Тодоровић.
Председник Спортског Савеза инвалида Србије Драган Јанкетић истакао је да је Савез најстарија спортска организација у Србији, основана давне 1964. године и да је то прва организација за особе са инвалидитетом. „Из наше организације су се касније развијали сви клубови, друштва, као и Параолимпијски комитет, који је довео до тога да имамо један број спортиста који представљају нашу земљу у многобројним спортским дисциплинама. Наш циљ је да развијамо спорт за особе са инвалидитетом, јер им спорт пружа шансу за бољи и квалитетнији живот. Спорт је не само физичка, већ и духовна вредност, а за особе са инвалидитетом има и терапеутску вредност, јер тако побољшавају свој квалитет живота. Спортски савез има неких 60 организација на територији Србије. Имамо разне спортске дисциплине, а циљ нам је да се првенствено особе са инвалидитетом друже“, закључио је Драган Јанкетић.