Трибина „Да се живот и закон сложе – унапређење постинституционалне подршке младима одраслим у систему социјалне заштите“ у организацији Центра за позитиван развој деце и омладине „ЦЕПОРА“ одржана је данас у свечаној сали Градске општине Врачар. Учесницима трибине се, у име Градске општине Врачар, обратио члан Већа задужен за пројекте и друштвене делатности Марко Чурутило, који је рекао: „Велика нам је част и задовољство што смо домаћини ове трибине и што негујемо дугогодишњу успешну сарадњу. На данашњој трибини биће речи о унапређењу система подршке младима који су без родитељског старања кроз систем социјалне заштите. Пројекат ‘Да се живот и закон сложе’ реализује се уз подршку Владе Швајцарске и данашња трибина је намењена запосленима у систему социјалне заштите и усмерена на унапређењу процедура за имплементацију постојећих услуга и промоцију иновативних услуга подршке младима који излазе из домова и хранитељских породица“. Скупу је присуствовао и члан Већа Марко Иветић.
Организатори трибине, неформална мрежа која носи назив „Круг подршке“, а коју чине три организације: Центар за позитиван развој деце и омладине „ЦЕПОРА“, Центар за социјално превентивне активности ГРиГ иУдружење младих „Мој круг“ захвалили су се Градској општини Врачар на великој подршци и дугогодишњој изванредној сарадњи.
Трибина се реализује у оквиру пројекта који носи назив „Да се живот и закон сложе – унапређење постинституционалне подршке младима одраслим у систему социјалне заштите“. Овај пројекат је добио подршку пројекта Владе Швајцарске „Заједно за активно грађанско друштво – ACT”, који спроводе „Helvetas Swiss Intercooperation“ и Грађанске иницијативе. Пројекат је настао као производ вишегодишњег искуства у раду са младима, који се налазе у систему социјалне заштите и дугогодишњег промишљања о њиховим потребама, али и о изазовима са којима се суочавају приликом напуштања система социјалне заштите.Три организације су одлучиле да се увежу и сарађују како би млади из система добили све могуће услуге подршке које постоје у оквиру организација цивилног друштва, али су се и трудиле да континуирано раде и на унапређењу сарадње са државним сектором, тако да од 2019. године оне делују у оквиру неформалне мреже која носи назив „Круг подршке“. Општи циљ пројекта усмерен је на унапређење процедура за имплементацију доступних услуга подршке, како у оквиру државног система, тако и у оквиру цивилног сектора. Протеклих годину дана уложени су напори да се постојеће услуге подршке активно користе и да се сви актери, који учествују у овом процесу увежу, мобилишу и подстакну на међусобну сарадњу. Пројекат је до сада изнедрио неколико главних активности: упоредно правна анализа нормативних оквира и пракси, које постоје у поступку са младима у процесу осамостаљивања, документарни краткометражни филм „Самосталан, а не сам“, три округла стола са стручњацима из система социјалне заштите и представницима Секретаријата за социјалну заштиту, Информатор о доступним услугама које постоје у оквиру државног и цивилног сектора, као и представа „Пропуштена шанса“ која говори о изазовима са којима се суочавају млади без родитељског старања када напусте систем социјалне заштите.
Након речи добродошлице уследило је извођење представе „Пропуштена шанса“, а затим панел дискусија о доступним услугама подршке младима у процесу осамостаљивања. О услугама подршке, као и искуствима из праксе на панел дискусији говорили су Милица Ковачевић и Лидија Буквић Бранковић из Удружења „ЦЕПОРА“, као и Денис Ћулаховић из Удружења „Мој круг“.