Како би се особама са инвалидитетом омогућило да живе независно и учествују у свим аспектима живота Савез за приступачност спровео је, у оквиру пројекта „Живот је бања“, истраживање о доступности бањских услуга особама са инвалидитетом и старијим особама у Републици Србији. Резултати истраживања представљени су у уторак, 29. августа у свечаној сали Градске општине Врачар, јединој Општини у Србији која има актуелну стратегију за унапређење приступачности.
„Велико ми је задовољство да вас у име Градске општине Врачар поздравим. Ова тема је изузетно актуелна и част ми је што данас на Врачару говоримо о приступачности. Општина Врачар већ седам година развија стратегију за унапређење приступачности, и ради на уклањању свих физичких и комуникационих баријера у коришћењу услуга, како у Општини, тако и у осталим институција које се налазе на Врачару. За свој рад више пута смо награђивани од стране Заштитника грађана у овој области. Ми ћемо наставити да, у сарадњи са другим градским и државним органима, стварамо приступачно окружење за све“, истакао је председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић у свом поздравном обраћању присутнима. Скупу су присуствовали и заменица председника Градске општине Врачар Радмила Сарић, члан Већа Марко Чутурило, помоћник председника Коста Маловић и шеф Кабинета председника Никола Јеленковић.
Приступачност значи изграђено окружење које могу да користе сви људи без обзира на било које њихове карактеристике, и о томе је на скупу говорио помоћник министра за инспекцијски надзор у министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Иван Дивац. „Задатак свих нас је да учинимо бање доступним свим особама са инвалидитетом којима су бање неоходне како би могли нормално да живе и одржавају своје здравље. Оно што је Влада Републике Србије урадила јесте да је у Закону о становању унела одређене одредбе које се тичу помоћи особама са инвалидитетом. Изменама закона о планирању и изградњи унели смо одредбу да за уклањање препрека које сметају особама са инвалидитетом и прављење рампи у стамбеним зградама није потребна сагласност свих станара, већ је довољна сагласност већине станара у стамбеној заједници, и то ће умногоме олакшати постављање рампи“, закључио је Иван Дивац и додао да ће министарство радити на томе да се хотели прилагоде потребама особа са инвалидитетом.
На тему зашто се немогућност коришћења објеката и изграђеног окружења, као и немогућност приступачне комуникације сматра дискриминацијом и који су механизми за реаговање говорила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Специјалне болнице у оквиру бањских лечења, такође, су биле у фокусу данашњег скупа. Помоћница у министарству здравња Слађана Ђукић говорила је у којој мери особе са инвалидитетом могу да бораве у бањама и какве су могућности за унапређење приступачности.
Јавне набавке и јавна улагања спроводе се новцем свих грађана Србије и зато је важно да свако јавно улагање буде спроведено тако да крајњи производ буде доступан свим грађанима, а како то ради министарство за јавна улагања представила је в.д. помоћница министра Снежана Поповић.
Најзаслужнији за одржавање данашње конференције, као и свих активности на пројекту „Живот је бања“, који је микрогрант у оквиру великог регионалног пројекта је Црвени крст Србија, који координира регионалним пројектом „Јачања отпорности старијих особа и особа са инвалидитетом током COVID 19 и будућих катастрофа“. У име Црвеног крста Србија на скупу је говорила координаторка пројекта Наташа Тодоровић
На скупу је учествовала и председница Управног одбора Савеза за приступачност Србије Љупка Михајловска.