У Великој сали Градске општине Врачар, одржана је отворена дискусија са младима, на којој су представљени резултати радионица и истраживања са преко 2.300 ученика средњих школа. Циљ истраживања био је да се испита виђење младих о ризицима, механизмима и последицама укључивања у организовани криминал, као и да им се да прилика да сами укажу на проблеме у нашем друштву због којих је организовани криминал пристутан у овој мери у Србији, те да дају своје мишљење о томе шта у друштву треба да се промени да би млади били безбеднији.
На почетку дискусије присутнима се обратио Драги Лукић, члан Већа Градске општине Врачар, следећим речима: „Врачар има шест основних школа, једну школу за посебне потребе, две гимназије, две стручне и три музичке школе. Цео радни век сам провео у школи, прво као наставник, касније као директор школе, а сада као члан Већа задужен за образовање и мој посао је рад са школама и са младима. Поздрављам што сте заинтересовани за ову тему која је изузетно важна. Ми који желимо здраво друштво морамо да оснажујемо и усмеравамо младе у добром правцу и млади ће у Општини Врачар имати најбољег сарадника и партнера“.
Претходних месеци у Београду се спроводи велика едукативна кампања под називом „Млади против организованог криминала”, а коју води ЦЕПОРА – Центар за позитиван развој деце и омладине. У склопу кампање, преко 2.300 средњошколаца било је у прилици да унапреди своје знање и искаже своје мишљење о ризицима по младе када је организовани криминал у питању.
„Да су млади мета организованог криминала, односно да криминалне групе врбују младе, знају и препознају сви млади са којима су спроведене фокус групе и радионице. Жељу за брзом зарадом, излаз из других проблема, припадање групи, неки су од кључних разлога које ученици истичу, а због којих се млади укључују у активности криминалних група”, истиче Лидија Буквић из ЦЕПОРЕ и додаје: „Млади заправо мисле да се негативне последице, које добро препознају, неће десити баш њима, односно да ће успети они да управљају машинеријом организованог криминала, а не да ће машинерија управљати њима. Ово је главна заблуда које смо разуверавали кроз наш рад са ученицима“.
На одржаној дискусији са младима на Врачару, учесници ду промишљали о томе које снаге је потребно даље јачати код младих како би се одупрели ризику организованог криминала, на који начин треба да обогатимо систем образовања и како треба да приступимо младима у ширем друштвеном оквиру, а да као резултат имамо безбедније друштво. Предлози младих за унапређење друштва групишу се у жеље за бољим животним стандардом, квалитетнијим функционисањем државних структура и институција и пружањем квалитетније подршке младима.
Кампању „Победи ризик“ спроводи ЦЕПОРА – Центар за позитиван развој деце и омладине, удружење из Београда које већ 12 година спроводи бесплатне едукативне програме за младе, а финансира Министарство спољних послова Владе Италије, уз подршку Организације за европску безбедност и сарадњу и Глобалне иницијативе против транснационалног организованог криминала.