Градска општина Врачар у сарадњи са Центром за несталу и злостављану децу организовала је синоћ едукативну радионицу за родитеље на којој је представљен систем за хитно обавештавање јавности у случају нестанка малолетне особе ,,Пронађи ме” који је у свету познатији као „Амбер Алерт“. Овај систем је пуштен је у рад 1. новембра ове године, а презентацији су присуствовали ресорна помоћница министра у Министарству за рад и социјално борачка питања Биљана Барошевић, чланови Већа Градске општине Врачар Марко Иветић и Драги Лукић, као и помоћник председника Коста Маловић.
О значају овог система говорили су државни секретар министраства за бригу о породици и демографију Мирко Јањић, оснивач Фондације „Тијана Јурић“ Игор Јурић, који од 2015. године, у склопу Центра за несталу и злостављну децу, са својим тимом радио на увођењу „Амбер алерта“ у Србију, као и Слободан Негић, отац Софије Негић која је трагично настрадала 3. маја у Основној школи „Владислав Рибникар“.
Мирко Јањић је истакао да је поносан што је Србија прва земља у региону која је увела систем „Пронађи ме“, те да је то доказ колико су деца и брига о њиховој безбедности значајна. Истакао је да је уверен да ће он допринети већој безбедности деце и унапредити систем превенције. „Не постоји ништа вредније, ништа важније, ни прече од наше деце. Они су наше највеће богатсво које једна земља може да има, зато и према њима треба да се опходима са пуно пажње, бриге и емпатије. Они су најосетљивији део нашег друштва и чинићемо све да се осећају сигурно и да имају безбрижно детињство. Њихова безбрижност, њихови осмеси су наша највећа награда и наш највећи успех. Када су нам деца срећна онда смо сигурни да смо као друштво и као држава на правом путу, зато не смемо да дозволимо да било ко угрози њихову безбедност и скине осмех с лица иједног детета, а посебно да му науди на било који начин“, рекао је Мирко Јањић и изразио захвалност Игору Јурићу што је био истрајан у својој намери да овај систем имплементира, како би Србија била још безбедније место за децу. Он је, такође, захвалио свима који су дали допринос да систем „Пронађи ме“ буде уведен у Србији, јер само заједничким снагама деца могу имати лепше и безбедније детињство.
Иницијатор за покретање система „Пронађи ме“ Игор Јурић истакао је да је Општина Врачар константна подршка Центру за несталу и злостављану децу, али и захвалио свима који су помогли да овај изузетно значајан пројекат почне са радом у Србији.
„Нико није свестан ситуације да једно дете може да се води као нестало, да једно дете може да нестане и да постоје људи који су спремни да науде деци. И то је ствар на коју морамо бити спремни у сваком моменту. Због тога је важно да неке ствари које можемо предупредимо. Оно што је константно била нека моја визија, након свега што се десило мојој породици, је да не чекамо да се ствари десе, него да радимо превентивно и предупредимо ситуације које знају бити изузетно опасне за нашу децу. Ово јесте један такав систем један модел где се заједно укључујемо у потрагу за несталим дететом, где сви активно учествујемо тражећи дете, где имамо заиста одличну сарадњу између МУП-а и остатка заједнице, и то је начин како се може ефикасно завршити нека потрага. Ја данас поред овог желим да вам причам о другој, можда и важнијој теми, а то је да видим шта ви знате и шта треба да урадите да предупредимо ситуације када се деси нестанак. Ми као заједница морам да радимо на томе да се тај нестанак и не деси и то је оно што је кључ“, изјавио је Игор Јурић.
Он је истакао и да је Слободан Негић подршка Центру за несталу и злостављану децу, те да је почео и да ради у Центру. „Требало је скупили много храбрости да врло брзо после једног страшног случаја, који је погодио његову породицу буде овде са нама, и говори о овој болној теми и безбедности наше деце. Негић ће бити део Центра и радиће управо са децом која имају проблем у понашању. Захваљујући Кабинету председника Републике Србије, Министарству здравља и Граду Новом Саду почиње са радом објекат где ћемо управо радити са том категоријом деце. Ми мислимо да је то превентива, јер деца која су данас починиоци насиља у школама су заправо биле жртве у својим породицама и ми желимо њима да се посветимо“, закључио је Јурић.
Слободан Негић је рекао да му је драго да ради у сарадњи са тимом Игора Јурића, јер му то пружа могућност да нађе неки смисао после свега што се догодило његовој породици. „Мој рад у Центру тек почиње, а оно што се показало у овим трагичним догађајима да заправо деца која су била блиска мојој Софији, њени пријатељи и другари, из неког разлога воле да разговарају искрено са мном, зато што сам ја остао дете и на неки начин вам се отворе очи за неке ствари. Сад ту где сам видим наличје стварности, које не бих могао да видим и желим да то искористим помажући деци која имају проблеме у понашању. То ће бити дневни боравак који ће имати пуно стручног кадра – психолога, психијатра и надам се да ћу на том путу успети да помогнем да се нека будућа зла догађања спрече и предупреде“, закључио је Негић.
Систем за хитно обавештавање јавности „Пронађи ме“ активан је од ове године у Србији. У случају његовог активирања грађани ће бити обавештени СМС поруком, прекидом телевизијских и радио емисија, кајронима на ауто-путу, аеродромским, аутобуским и железничким станицама. Овај систем ће допринети да се брже реше случајеви нестанка деце, у којима је сваки минут драгоцен.