Стална конференција градова и општина (СКГО), у сарадњи са Заштитником грађана Републике Србије, организовала је једанаести састанак СКГО Мреже за социјалну заштиту 22. новембра у Београду. Кључне теме овог састанка биле су активно и здраво старење, са посебним освртом на недавно усвојену Стратегију активног и здравог старења у Републици Србији за период од 2024-2030. године, затим развој услуга за старије на локалном нивоу, заступљеност услуга социјалне и здравствене заштите за старије жене које живе на селу, као и међуопштинска сарадња у унапређивању приступачности услуга и информација, у складу са принципима универзалног дизајна.
Учесницима састанка Мреже за социјалну заштиту најпре се обратио Зоран Пашалић, заштитник грађана, који је говорио о положају и потребама старијих жена које живе на селу.
У завршном делу састанка Мреже за социјалну заштиту представљене су активности пројеката реализованих у оквиру међуопштинске сарадње у области унапређења приступачности услуга и информација, који су заједнички спровели Град Нови Сад, Град Београд, Градска општина Врачар и Градска општина Савски Венац. Скупу су се обратили саветница градоначелника Града Новог Сада Љиљана Коковић и помоћник председника Градске општине Врачар Коста Маловић који су представили мотиве и разлоге за успостављање сарадње, искуства током реализације пројекта међуопштинске сарадње и позвали остале локалне самоуправе да се прикључе међуопштинској сарадњи.
Ирена Лакобрија Делић, шефица Одсека за пројекте и координаторка пројекта међуопштинске сарадње, представила је значај и бенефите међуопштинске сарадње, као и циљеве и резултате реализованих међуопштинских пројеката.
Представници републичких институција презентовали су извештај “Анализа стања, изазова и потреба у функционисању система социјалне заштите на локалном нивоу“, који је израђен у оквиру и за потребе пројекта као и „Посебан извештај Заштитника грађана о заступљености услуга социјалне и здравствене заштите за старије жене које живе на селу: доступност и садржај услуга помоћи у кући и кућног лечења“, након чега је уследила панел дискусија на тему активног и здравог старења и развоја услуга у заједници за старије.
Ова промотивна активност организована је у оквиру пројекта „Унапређење међуопштинске сарадње у циљу унапређења примене стандарда приступачности и Универзалног дизајана у пружању услуга и информација“.
Пројекат је подржан од стране Владе Швајцарске у оквиру пројекта „Локална самоуправа за 21. век“ који спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе Републике Србије.