Делегација округа Хуангпу из Шангаја, коју предводи председник Комитета округа Хуангпу Кинеске народне политичке консултативне конференције Chen Zhi Qi посетила је данас Градску општину Врачар. Члановима делегације добродошлицу је пожелео председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић и његови сарадници: заменик председника општине Драги Лукић, чланови Већа Бојан Шуркаловић и Марко Иветић, в.д. начелник Управе Гордана Баста, заменица начелника Управе Христина Јовановић и шеф Кабинета председника Никола Јеленковић.
У склопу делегација Врачар су посетили и заменик директора Организационог одбора Комитета дистрикта Хуангпу Cheng Yang Yong, капетан за противпожарну заштиту и спашавање Tang Yong Ge, партијски секретар и начелник подопштине Дапућао Jiang Min, заменик директора Института друштвених наука Yuan Wei Dong, и заменик директора Кабинета комитета дистрикта Хуангпу народне политичке конференције Wang Luo Ping.
Први човек Општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић представио је делегацији најважније активности Општине и историјат Врачара.
Председник је истакао да је Врачар најмања, а најгушће насељена општина у Београду и Србији, која се простире на малој површини од свега 292 ha, на којој према попису из 2022. године живи 55.406 становника. Њена специфична структура омогућава близак однос међу људима, чинећи је једним од најпривлачнијих делова града.
Подсетио је да су називи Врачар и Врачарско поље први пут поменути 1492. године у списима о плану освајања Београда од Турске. Нешто касније, 1560. године, Врачар се описује као хришћанска махала са 17 кућа у оквиру Београда. Општине Источни Врачар и Неимар створене су 1952, а 1960. године је утврђена територија данашње општине, под коју потпадају делови некадашњих општина Источни Врачар, Неимар и Теразије. По једном тумачењу назива Врачар, назив потиче од старословенске речи врач, што значи лекар. На висоравни Ташмајдана, Старог Врачара, које је и прозвано Врачевским или Врачар пољем, спаљене су мошти Светог Саве. Тако је то поље названо лековитим или целебним – Врачар, јер је народ веровао у чудотворност моштију Светог Саве.
Истакао је да се на Врачару налазе многе значајне институције и знаменитости – прво градско позориште формирано у Београду после Другог светског рата „Београдско драмско позориште“, које је основано августа 1947. Ту су још и Музеј Николе Тесле, где посетиоци могу сазнати више о генијалним иновацијама овог великана, као и величанствени Храм Светог Саве, један од највећих православних храмова на свету. Такође, ту је и Народна библиотека Србије, док је Каленић пијаца популарно место за локално становништво и свакодневни сусрет. На Врачару се налази шест основних школа и четири средње школе које обезбеђују образовање младих генерација. Општина Врачар представља једну од најпрепознатљивијих и најзначајнијих делова Београда, с богатом културном и образовном традицијом.
Представљајући будуће планове Општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић говорио је о изградњи највећег мултифункционалног спортског центра на Врачару, који ће обогатити спортску инфраструктуру и пружити нов простор за различите спортске и културне активности. Комплекс ће обухватити отворени олимпијски базен, са покретном куполом, укључујући и мултифункционалну спортску дворану.
Кинеска делегација захвалила је руководству Општине Врачар на срдачној добродошлици и излагању председника Општине. Истакли су да су слушајући о Врачару схватили значај Врачара, како у историјском смислу, тако и у смислу тренутне ситуације. Након што су представили округ Хуангпу закључили су да постоји доста сличности између ове две општине и позвали врачарско руководство да у будућности посети град Шангај и Хуангпу.