Свакодневно користимо лекове, козметичке препарате, кућну хемију и друге производе који у себи садрже бројне хемикалије, а да ли заиста знамо које опасности они носе по наше здравље и животну околину.
Желели смо да едукујемо Врачарце како да се на прави начин заштите и безбедно живе у свету хемикалија и стога је Градска општина Врачар, која промовише здраве стилове живота, била домаћин презентације пројекта „Упознај токсичност – живи безбедно“. Истовремено су присутни, кроз изложбу фотографија и радова, сазнали о делима и животу истакнутог токсиколога и универзитетског професора Момчила Ст. Мокрањца, док је илустрована двојезична публикација “Мала књига о Момчилу Ст. Мокрањцу” читалачкој публици донела причу о потомку славног неготинског композитора Стевана Стојановића Мокрањца, његовом детињству, школовању у Француској, његовим радним искуством у хемијским лабораторијама, Народној банци где је испитивао плочице за сребрни новац, као и каријери на Фармацеутском факултету, као првог професора токсикологије у нашој земљи и јединог стручњака за ову област у тадашњој држави.
Ауторка овог занимљивог пројекта је редовна професорка токсикологије на Фармацеутском факултету у Београду проф. др Данијела Ђукић-Ћосић, а у име домаћина присутне је поздравио председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић.
„Доста употребљавамо пестициде и друге хемикалије у свакодневном животу. Њихов утицај на наше здравље је јако штетно. Ја као доктор кардиолог знам какав је утицаја на наше здравље све што уносимо у организам кроз ваздух, земљу, воду. Овај пројекат представља једно велико достигнуће и нама у Општини Врачар је част што се он представља управо код нас. Циљ пројекта јесте да се шира јавност упозна са историјатом токсикологије и развојем ове научне дисциплине, како у свету, тако и код нас. На један изузетно занимљив начин, кроз предавање, изложбу и публикацију ауторка нам истовремено приповеда и о делима и животу истакнутог универзитетског професора Момчила Ст. Мокрањца. Породица Мокрањац изнедрила је не само великане у музици, већ и у науци“ изјавио је први човек Општине Врачар.
Представљању пројекта и изложби присуствовао је и заменик председника Градске општине Врачар Драги Лукић.
Ауторка већ пет година интензивно истражује лик и дело проф. др Момчила Ст. Мокрањца, сакупљајући архивска документа, научне радове, податке о свим доприносима које је професор Момчило Мокрањац имао за развој токсикологије и фармације.
Пројекат је финансирала Европска комисија у оквиру програма Еразмус+MeeTox са циљем да се испита разумевање појма токсичности међу становништвом, креирају едукативни материјали и спроведе онлајн едукација како би се пружила основна сазнања шта значи када је нека хемикалија токсична и како се безбедно може користити у одређеном производу, значај читања етикета и декларација производа и исправно доношење одлука о безбедном коришћењу хемикалија и производа, а у циљу заштите здравља људи и животне средине.
На отварању изложбе под називом „Син композитора, великан у фармацији и токсикологији“са гостима су разговарале ауторке изложбе проф. др Данијела Ђукић-Ћосић, редовни професор токсикологије, Универзитет у Београду – Фармацеутски факултет и спец. фарм. Јелена Манојловић, виши кустос Музеја за историју фармације Фармацеутског факултета Универзитета у Београду. Такође, представљене су и две књиге, двојезична српско-енглеска публикација „Мала књига о Момчилу Ст. Мокрањцу“ и издање САНУ „Живот и дело српских научника, књига број 19“ у којој је приређено поглавље о проф. Мокрањцу.
Изложба има за циљ да поводом 125 година од рођења професора Момчила Ст. Мокрањца широј и научној јавности представи његов допринос и заслуге у раду хемијских лабораторија, оснивању Института за токсиколошку хемију, настави и образовању фармацеута, сарадњи између факултета и фармацеутских удружења, као и богат истраживачки опус, који је награђен значајним признањима (дописним чланством у Париској академији фармације и Лавоазијеовом медаљом), уз све друге активности које је Момчило Ст. Мокрањац обављао током радног века.