Светомир Николајевић велико је име у српском народу у другој половини XIX и XX века. Градска општина Врачар жели да сачува успомену на значајне људе, који су својим радом и делом задужили будућа поколења, а који су нажалост понекад недовољно представљени. Пре 180 година рођен је Светомир Николајевић, једна од најзнаменитијих личности наше историје. Био је космополита, заљубљеник у достигнућа европског ума, али и националиста у оном најчистијем, изворном, најплеменитијем смислу. Био је грандиозни заговорник мира, а као председник Светске лиге за мир и кандидат за Нобелову награду, али је додела те награде, ратне 1915. године, била немогућа.
О Светомиру Николајевићу говорио је председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић, у чијој се кући још током његовог одрастања говорило. „Мој отац ветеринар Александар Недељковић обилазећи бројна села Убске општине, када се враћао из села Радуше, Гола глава, Близањски вис и Памуковице, неретко је спомињао име Светомира Николајевића, и његове рођаке са којима је током свога посла разговарао, и који су се њиме поносили. Такође, моја мајка Нада Недељковић која је била економиста у општини Уб, а родом из Тврдојевца, односно села Звиздара, пуно тога ми је причала, јер су Светомир и његова родбина била некако на истом путу од Уба према Радуши и Голој глави“, изјавио је први човек Општине Врачар.
Он је испричао и једну анегдоту током његовог лекарског стажирања на Неуролошкој клиници Клиничког центра Србије, када га је професорка Госпавић, која је била Ваљевка, упитала по чему је Уб познат. Иако је прво помислио на Светомира Николајевића, а потом на Брану Петронијевића и Рашу Плаовића она га је прекинула и казала да је Уб познат по ћевапима, филозофу Брани Петронијевићу који је из Совљака, као и по барду нашег глумишта Раши Плаовићу. Председник Општине је истакао да га је управо то навело да размишља како људи не знају довољно о делу Светомира Николајевића и његовим заслугама, те да заборав на његов велики допринос представља неправду. Стога, обележавање 180 година од његовог рођења, овде на Врачару, у срцу Београда и Србије представља велику част за њега лично и за Градску општину Врачар. Он је предложио да се биста ове српске легенде постави испред Педагошког музеја, као и да се сваке године одржава једна велика Академија посвећена лику и делу Светомира Николајевића.
О историјском и политичком значају Светомира Николајевића говорио је историчар и виши кустос Педагошког музеја, аутор изложбе која је 2019. године била представљена у Педагошком музеју под називом „Од заборава ка светлу“, Филип Трајковић. Износећи значајне историјске податке подсетио је присутне зашто је важно да он никада не буде заборављен. „Био је човек несвакидашње учености, снаге да на својим плећима понесе различите државне и државничке обавезе, али и ума оплемењеног хуманитетом“, истакао је Трајковић.
Адвокат Драган Савић, родом из места Уб, представио је односе Светомира Николајевића са ондашњим истакнутим Убљанима који су живели и радили у Београду, док је о педагошкој каријери Светомира Николајевића и његовом педагошком деловању говорила историчарка школства и музејски саветник Бранислава Јордановић.
Светомир Николајевић је, између осталог, био и оснивач Катедре за светску књижевност на Београдском универзитету, а као изузетан историчар књижевности и сам је писао. Стога је о његовом књижевном раду говорила уредница издавачке куће „Порта Либрис“ Јована Ристић.
Сеоска школа у Радуши већ 30 година поносно носи име „Светомир Николајевић“ и веома доприноси да се његова изузетна личност и огромно дело отргну од заборава. Почетком ове јесени у овој основној школи одржана је свечаност у част овог великана. Ђаци ове основне школе били су гости Градске општине Врачар и на свечаности су презентовали одломке из записа Светомира Николајевића, као и записе његових савременика о њему.
Свечаност у част Светомира Николајевића, којој су присуствовали и заменик председника Драги Лукић и шеф Кабинета председника Никола Јеленковић, представља још један корак у очувању традиције и неговању културно-историјског наслеђа, подсећајући све присутне на вредности које је Светомир несебично преносио свом народу.
Светомир Николајевић (1844–1922) био је истакнути српски писац, политичар и професор. Рођен је у Радуши, а школовао се на престижним европским универзитетима. Као премијер Србије (1894), министар унутрашњих послова и градоначелник Београда, значајно је утицао на развој српске културе и образовања. Основао је Хуманитарно друштво „Свети Сава“, које је промовисало просвету и културу. Такође, био је први Србин номинован за Нобелову награду.