У оквиру “Месеца толеранције и људских права” Градска општина Врачар током децембра организовала је догађаје кроз које је покушала да приближи ромску културу нашим суграђанима, али и да разговара о побољшању положаја националних мањина са посебним освртом на културу и њен допринос на том пољу.
Вече ромске музике у извођењу професора Ненада Љубеновића (хармоника), професора Зорана Анића (гитара) и Николе Лукића (труба) одржано је у галерији Установе културе „Божидарац- Врачар“. Наведени састав изводио је модерну, али и традиционалну музику о животу Рома и Ромкиња, одабрану са различитих простора. Уз предивне музичке нумере окупљенима је презентовано порекло и значење сваке изведене композиције.
Глумица Александра Милојковић Новика извела је стихове ромских песника са Балкана, интерпретирајући поезију која сликовито говори о односима унутар ромске заједнице, о њиховој патњи, дискриминацији, како у прошлости, тако и у савременом добу. Кроз често потресне и отрежњујуће стихове присутни су имали прилике да боље разумеју стваран положај Рома и Ромкиња, а што је уз сјајну изведбу Александре Милојковић Новике било више од обичне поетске вечери.
Документарни филм прве ромске женске групе „Pretty Loud“ приказан је са жељом да се представи снага и моћ друштвено ангажоване уметности. Група „Pretty Loud“ кроз музику шаље поруке подршке свим женама и на тај начин се континуирано бори за равноправнот полова. Током 2021. године гупа „Pretty Loud“ објавила је песму „Равноправно“ поводом Међународног дана борбе против насиља према женама, која је настала у сарадњи са УН Србија и Координационим телом за родну равноправност.
Након филмске пројекције организован је разговор у којем су учествовали: Наташа Тасић Кнежевић, оперска певачица, чланице групе „Pretty Loud“ и Игор Јовановић, одборник у Националном савету ромске националне мањине. Кроз разговор присутни су имали прилику да чују и разумеју колико је појединцима у ромској заједници пут трновит, колико морају да се боре са стереотипима, како изван, тако и унутар заједнице која има одређена очекивања, посебно од жена. Култура у синергији са институцијама представља снажан механизам у борби за права ромске заједнице и родну равноправност унутар ње, закључак је свих говорника који су јединствени у оцени да је то најбољи пут за конкретне помаке.