У свечаној сали Градске општине Врачар јуче су одржана два предавања из области историје медицине и нутриционизма, у оквиру здравствених трибина Српског лекарског друштва.
Трибину је отворила др Јелена Јовановић Симић предавањем „Зграде здравствених установа на некадашњем Западном Врачару као културно наслеђе Републике Србије“. Настанак здравствених установа на Врачару започет је у 19. веку, на основу идаје да се на изабраном простору широких врачарских ливада, заједно са развијањем концепција урбанистичког плана новог српског Београда. А тај Београд је у будућности требало да буде препознатљив по мрежи правих улица булеварских ширина, са крупним, квадратним стамбеним блоковима, испуњеним пространим домаћим вртовима, стамбеним али и државним установама, укључујући и здравствен садржаје попут оних по којима би се Београд нашао у породици европских, плански основаних градова с почетка 20 века. Све је почело у другој половини 19. века када су доњи делови Врачара још били мочварни. Тада се појавио Френсис Макензи, службеник енглеске амбасаде који је откупио земљиште на потезу око данашњег трга Славије до храма, Чубуре и Крунске улице. Земљу је исушио, испарцелисао и продао, за изградњу будућих грађевина. Избор је пао на Врачар не случајно, јер је он пружао; сунце, обиље дневне светлости и утицаја зеленила и чистог ваздуха на оздрављење, посебно болесних од плућних болести и реконвалесцената, што је на основу искуствених доказа било познато и све више респектовано у европским медицинским круговима тога времена. Иако се у градњи здравствених објеката, захтеви за овим квалитетима нису још увек наметани као регуле, већ само као сугестије и препоруке за побољшање саме функције лечења, ондашње београдске урбанисте и здравствене радници имали су визију да су Врачарске ливаде иделано место за позициоњирање здравства.
Сагледавање процеса изградње првих болничких зграда у Београду у другој половини 19. века након обнављања српске државе говоре о великим тешкоћама, али и сталним напорима да се здравствена служба успостави и да се обезбеди квалитетно лечење војника и грађана, односно да се на пољу здравствене културе достигну стандарди средњоевропских земаља.
Проф. др Недељко Радловић, специјалиста педијатрије, гастроентеролог и нутрициониста, одржао је предавање на тему исхране здравог детета адолесцента. Могли смо чути о комбинацијама млечних масти и шећера и њиховом утицају на крвне судове, о настанку атеросклерозе, гојазности и нездравој исхрани. Професор је истакао да су деца у Србији све више гојазна због нездраве исхране у којој преовлађује млечна чоколада и да се у пракси сусреће с децом која већ имају промене на зглобовима због тежине, али и са малишанима који имају висок притисак и предиспозицију за шећерну болест.
Нова здравствена трибина одржаће се 8. децембра 2022.године, у свечаној сали Градске општине Врачар, с почетком у 17 часова. Позивамо вас да присуствујете занимљивим и веома еукативним предавањима еминентних стручњака Српског лекарског друштва