Манифестација „Караван културе на Врачару“, у организацији Градске општина Врачар и уз техничку подршку Установе културе ,,Божидарац“, у суботу је свечано затворена 102. извођењем представе „Цацијев успоменар“, ауторским пројектом глумца Милана Цација Михаиловића.
Садржајан програм на овом скверу је почео дечијом представом „Пипи и Пан у потрази за Црвенкапом“. Након тога, био је и наступ плесне групе „Београдског играчког центра“, у оквиру њиховог пројекта ,,Врачар_срце Београда“, који се реализује уз финансијску подршку Градске општине Врачар, а група младих из Цепоре извела је одломке свог драмско-плесног перформанса „Огледало“.
Глумац Миљан Прљета испред ове манифестације затворио је програм следећим речима: „Велико хвала свима који су пратили наше представе на Каравану културе. Извињавамо се ако се понекад глумци нису чули од саобраћаја около, али то и није толико важно колико чињеница да смо заиста успели да поделимо срце и љубав са свима вама“, рекао је глумац. Уметник је истакао да се први пут ове године под тим називом одржава манифестација позоришних представа за децу и одрасле и истовремено подсетио да се од 2019. године одржава слична манифестација мањег обима на платоу код Вишке улице, поред Каленић пијаце.
Ове године замишљен је концепт да се током четири викенд вечери, суботом, представе играју на различитим трговима – скверовима Врачара, те је Прљета подсетио да је Караван кренуо на „пут“ 16. јула на истом месту. Тада је после свечаног отварања одржана представа за децу „Принц жаба“ и монодрама за одрасле „О глуматању“ Слободана Ћустића. Онда је фестивал настављен 23. јула на платоу Моме Капора (комади „Аска и вук“ и „Милунка Савић“) и 30. јула, на платоу код Вишке улице (комади „Баш чаробна фрула“ и „Живот је лото“), да би се у суботу вратио у своје изворно гнездо – Сквер Милене и Гаге.
„Желим да се захвалим свим учесницима који су се одазвали и који су у овим топлим данима изнели своје програме на најбољи могући начин. Пре свега хвала вама, драга публико, који сте нас редовно посећивали и пратили и надам се да ће следеће године бити још обимније, масовније и лепше“, нагласио је Прљета и онда у неколико речи описао представу која ће бити изведена.
Миљан је назвао Цација Михаиловића „легендом Врачара“ и да је реч о сценском пројекту који многи знају. Наиме, Михаиловић је 30 година сакупљао анегдоте из глумачких бифеа у театрима, где су укључени сви могући драмски уметници током спремања представа и шире од тога.
Милан Цаци Михаиловић је пред великим бројем публике на импровизованој сцени Сквера Милене и Гаге, искрено говорио да се осећа посебно, јер игра на тргу који носи име великих глумаца које је много волео и са којима је често делио позоришну сцену. Са Драганом Николићем је глумио пуне 42 године у матичном позоришту Атеље 212, док је са Миленом Дравић често играо на позорници Звездара театра.
„Захвалан сам граду што је направио Сквер Милене и Гаге, јер таквим великим људима је и потребно да им се Београд одужи. Били су специфичан пар, јер су представљали не само врхунске глумце, већ су били синоним за онај прави квалитетни Београд коме желимо да се вратимо. Гагу Николића су одавно звали „Господин Мангуп“, а то он и јесте био. Зато се сада осећам потпуно другачије што играм представу на тргу који носи њихово име“, емотивно је говорио Михаиловић.
Глумац је открио да су на Врачару у непосредној околини живели и Велимир Бата Живојиновић, Петар Краљ, Властимир Ђуза Стојиљковић, Љуба Мољац, Петар Банићевић и многи други који нису више са нама.
На основу своје три књиге (2007, 2010, 2019) о белешкама анегдота из позоришног живота, Милан Цаци Михаиловић је 102. пут спровео публику кроз изванредне приче о легендама као прави споменар. Љубитељи драмске уметности уз грохоте смеха су уживали у истинитим причама о легендама какви су били Зоран Радмиловић, Драган Гага Николић, Ташко Начић, Михајло Бата Паскаљевић, Милутин Бутковић, Данило Бата Стојковић и други. Представа је подсетила на многе књижевнике тог доба који су стасавали – Данило Киш, Борислав Пекић, Борислав Михајловић Михиз, Драгослав Михајловић, Брана Црнчевић, али и драмски писац Душан Ковачевић који је као млад блистао са својим комедијама „Маратонци трче почасни круг“ и „Радован III“.
Кроз скоро пуна два сата „Цацијев успоменар“ је вратио публику у доба којег више нема и тиме затворио Караван културе на Врачару, на сцени Сквера Милене и Гаге.