У Свечаној сали Градске општине Врачар одржана је данас конференција за новинаре на којој је речено да је од око 781 милиона динара потраживања на основу закупа на општини Врачар ненаплативо скоро 422 милиона, док је и наплата остатка неизвесна, а општина је такође остала, у време бивше власти, и без 5.354 квадрата пословног простора.
Шеф кабинета председника општине Никола Јеленковић у обраћању новинарима је рекао да је припремљен извештај са стањем имовине на дан осмог јула 2016. године, a на основу извештаја Државне ревизорске Институције, буџетске инспекције, интерне ревизије Града Београда и са стране општине ангажоване екстерне ревизорске куће.
Извештај су представили начелник одељења за буџет, привреду и друштвене делатности општине Владан Алимпијевић и општински правобранилац Нађа Младеновић Кораћ.
„Од укупног потраживања од 780.648.545 динара, по основу закупа сигурно је ненаплативо 421.837.518 динара, а наплата остатка потраживања је неизвесна“, истакао је Алимпијевић.
Алимпијевић је додао и да је неспорно да је градска општина Врачар остала без 70 стамбених јединица, док је за 103 стана у току детаљна провера документације.
Како је рекао, општина Врачар у претходном периоду је остала без 5.354 квадрата пословног простора.
Он је објаснио да Пословни простор закључно са 8. јулом 2016. године управља пословним простором од укупно 392 јединице укупне површине 21.826 квадратна метра, док за 5.354 квадратна метра не постоји документација из које се може утврдити шта се са тим простором догодило.
Говорећи о становима којима је располагала Градска општина Врачар, Алимпијевић је рекао да је увидом у базу података Републичког геодетског завода утврђено да од укупно 421 стана, општина Врачар није у могућности да користи 160 станова.
Од тих 160, додао је Алимпијевић, 70 чине непостојећи станови, односно станови који су срушени, припојени и слично.
„Број откупљених станова је 48, станова враћених у поступку реституције 39, а станова који се налазе код ЈП „Пословни простор Врачар“ три“, прецизирао је Алимпијевић и додао да се преосталих 261 станова категоришу у две групе – 158 неспорних станова, којима данас располаже општина Врачар и 103 „спорна“ стана.
Нађа Младеновић Кораћ је говорила о правним последицама располагања и управљања имовином градске општине Врачар.
Она је, као пример навела, да су 2005. године, из фонда ЈП „Пословни простор Врачар“ изузета три локала укупне површине 186 квадратних метара како би била размењена за „свега“ два локала укупне површине 73 квадратна метра, од којих је преузет само један локал и то мањи, површине 28 квадратних метра, док други, већи, површине 45 квадратних метара никада није преузет.
„Године 2006, такође је истог фонда изузет локал површине 56 квадратних метара како би био размењен за локал површине 33 квадратна метра и то у будућем новоизграђеном објекту“, додала је.
Међутим, додала је, инвеститор, односно купац, никада није приступио рушењу старог и изградњи новог објекта већ је уступљени објекат продао трећем лицу за износ од 80 хиљада евра што је податак из купопродајног уговора чиме је општина Врачар „директно остала ускраћена за вредност наведеног локала“.