Сервис подршке у мобилности и комуникацији, у наредном периоду представиће Упутство за поступање према особама са инвалидитетом у стамбеним зградама у случају катастрофе: земљотрес и пожар у Београду и у Новом Саду.
Упутство је намењено управницима стамбених зграда и садржи ризике од катастрофа и последице, поступање и реаговање у пре, у току и након земљотреса и пожара, као и правила личне и узајамне заштите. Пре свега, фокус је на поступању према особама са инвалидитетом: које превентивне мере предузети, како реаговати и на који начин помоћи станарима који се отежано крећу, који су слепи или слабовиди или су глуви или нагуви. Према врси инвалидитета, дати су савети шта предузети како би се сачували њихови животи и имовина у случају пожара или земљотреса, а када се затекну у свом стану, у стамбеној згради. Оно представља и користан алат да стамбену заједницу којом управљају, управници учине безбедном и сигурном за све, бринући посебно о оним члановима којима је потребна већа пажња и подршка свих нас.
Шанса да особе са инвалидитетом изгубе живот или доживе повреде је два до четири пута већа него код опште популације. Разлози за то су моторичка, језичка, когнитивно – лингвистичка оштећења, ограничење мобилности и комуникације, као и чињеница да особе са иннвалидитетом несразмерно у односу на општу популацију доживљавају недостатак социјалне подршке и сиромаштво.
Управници стамбених заједница су значајна карика у процесу управљања ризиком од катастрофа и ванредним ситуацијама, и неопходно је и њихово активно укључивање. Они су најближи комшијама, најбоље познају њихово функционисање и потребе, те када се деси нека ванредна ситуација, треба да буду спремни да помогну и особама са инвалидитетом, којимa је потребна додатна помоћ и подршка.
Циљ је да што више управника стамбених заједица буде упознато са овим упутством и биће позивани од стране локалних самоуправа да се укључе у активности. Само заједно, у сарадњи са управницима стамбених заједница можемо да створимо безбедну и спремну локалну заједницу отпорну на опасности, не остављајући никог иза себе.
Упутство је резултат активности „За отпорнију заједницу са инклузивним приступом – не остављај никог иза себе“ која се спроводи у оквиру пројекта међуопштинске сарадње „Унапређење међуопштинске сарадње у циљу јачања капацитета Сервиса подршке у мобилности и комуникацији“, у коме учествују Града Београд, Град Нови Сад и градске општине Врачар и Савски венац, а који је подржан од стране Владе Швајцарске.