Обука стручних радника у систему социјалне заштите под називом „Сензибилизација стручних радника у домену превенције дигиталног насиља“ одржана је у понедељак, 30. октобра у свечаној сали Градске општине Врачар. Радионицу су водили представници Центра за несталу и злостављану децу, а реализована је уз подршку Секретаријата за социјалну заштиту Града Београда и Градске општине Врачар. Догађају су присуствовали председник Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић, помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљана Барошевић, секретар Секретаријата за социјалну заштиту Града Београда Петар Јорданов, члан Већа Градске општине Врачар задужен за образовање Драги Лукић, начелница Управе Градске општине Врачар Гордана Баста и шеф Кабинета председника Општине Врачар Никола Јеленковић.
Говорећи о важности ове обуке председник Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић рекао је да дигитално насиље представља јако велики проблем, којег нисмо довољно свесни, а често га не можемо ни препознати. Истакао је да је то главни разлог реализације овакве обуке, организовањем радионица за струче људе који раде са децом, како би знали да овај проблем препознају на време, правовремено реагују, а уколико не могу да га реше сазнају коме могу да се обрате за помоћ. „Ово је велики и важан кораку и желим да изразим захвалност Секретаријату за социјалну заштиту Града Београда, који нам је омогућио да реализујемо радионице. У наредном периоду ћемо и са министарством информисања и телекомуникација имати пројекат на националном нивоу који ће обухвати децу, коју ћемо едуковати како да препознају дигитално насиље и на тај начин ћемо унапредити њихову заштиту у дигиталном свету“, изјавио је Јурић.
На питање колико стручних сарадника ће обухватити ова обука Игор Јурић је рекао да очекује да ће око 100 стручних сарадника присуствовати радионици. „Ово је друга обука која се реализује, а планирамо и трећу у наредном периоду. Социјални радници, који су у директном контакту са најугроженијим слојевима нашег друштва у области дигиталног насиља су за нас кључни људи, и због тога је важно да њих добро едукујемо како би могли правовремено и на прави начин да реагују“, закључио је Јурић.
Присутнима се обратила и помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљана Барошевић. „Желим да се захвалим председнику Центра за несталу и злостављану децу Игору Јурићу на учествовању у пројекту и Градској општини Врачар која увек зна да препозна значајне и стратешки важне пројекте, а ово је управо један од њих и односи се на важну тему за све нас, тему која је уједно препозната као једна од најважнијих у савременом друштву. Од круцијалног значаја за наше друштво је да се спроводе социјално важни пројекти, а све у смеру што бољег и стручног одговора на изазове које дигитални свет носи. Захваљујући вођењу одговорне политике председника Републике Србије Александра Вучића и препознавању друштвених ризика активно радимо на унапређењу свих грана цивилног друштва, са посебним освртом на пројекте усмерене ка превенцији насиља у циљу опште добробити, посебно добробити за нашу децу. Надам се да ће овај пројекат бити успешан и да ће бити од велике користи за све чиниоце нашег друштва“, истакла је Барошевић.
Секретар Секретаријата за социјалну заштиту Града Београда Петар Јорданов изјавио је да оно што је битно за Секретаријат и стручне раднике у систему социјалне заштите јесте да на време препознају и на време реагују. Ова обука намењена је стручним радницима који раде у центрима за социјални рад и стручним радницима који раде у установама, као што су прихватилишта за децу и младе и сл. Он је закључио да је дигитално насиље нешто са чиме се сусрећемо сваки дан и да је значајно имати проток информација и едуковати се на ту тему.
Дигитално насиље, познато и као сајбер насиље, обухвата различите облике насилног понашања путем дигиталних технологија, интернета и друштвених мрежа и може имати озбиљне емоционалне , менталне и физичке последице за жртве. Важно је да се такве активности препознају и сузбију, како би се осигурала безбедност и добробит свих у онлине заједницама.