Удружење „Увек са децом“ уз подршку Градске општине Врачар организовала је данас презентацију добијених резултата у оквиру пројекта „Дете од снова – Врачар“. Пројекат је реализован са циљем пружања подршке најмлађим онколошким пацијентима, подизању емпатије и доброчинства код деце и целог друштва. Презентацији су присуствовали председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић, в.д. начелник и заменик начелника Управе Општине Врачар Гордана Баста и Живко Марјановић, чланови Већа Биљана Ракић, Драги Лукић, Жељко Никчевић, Марко Иветић и Марко Радуновић, као и шеф Кабинета председника општине Никола Јеленковић.
Присутнима се на почетку скупа обратио председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић: „Данас смо се окупили како бисмо ставили акценат на важну ствар, а то су деца оболела од рака. Тренутно је око 500 малишана оболело од карцинома у Србији. У Институту за онкологију и радиологију Србије постоји читаво једно одељење намењено деци, које је опремљено средствима које је Удружење током свог рада врло организовано скупило. Јако је битно да се, када је ова болест у питању брзо организујемо, да се брзо спроведе дијагностика и да се крене у реализацију терапије. Успешност излечења, у случајевима када се болест дијагностикује у раном стадијуму, је око 70%. Овај скуп, који је уприличен дан након обележавања Међународног дана детета, представља добар тренутак да се стави акценат на децу оболелу од рака и да се подигне свест о здрављу не само деце, већ и сваког појединца. Жеља нам је да кроз спровођење оваквих пројеката развијемо емпатију и доброчинство друштва и на тај начин пружимо подршку најмлађим онколошким пацијентима.“
У име сарадње и пријатељства са Удружењем „Увек са децом“ присутнима се обратила и в.д. начелник Управе Градске општине Врачар Гордана Баста „Желећи да као одговорна локална заједница дамо свој допринос обележавању Међународног дана детета, данас смо организовали презентацију пројекта. Сурова статистика говори да, нажалост, сваког дана у Србији једно дете оболи, а сваке недеље једно премине од ове злоћудне болести. Наведени подаци су сами по себи довољни и представљају велики мотив да цела друштвена заједница, као и свака локална заједница, на сваки начин пружи подршку овим акцијама, удружењима, појединцима ентузијастима, који се на сваки начин баве овим пропблемом. Наша Општина жели да свим расположивим ресурсима, у складу са својим могућностима и надлежностима, пружи подршку Удружењу. У великој мери мотивисала нас је и чињеница да ово Удружење има седиште на територији Врачара. Ово је прилика да подстакнемо на додатно освешћење друштва у целини, емпатију ка другима и интензивирамо друштвено одговорне пројекте и активности, а резултат свега тога треба да буде срећније детињство ове деце. Мада је проценат излечене деце од разних облика ове болести већи него код одраслих, ту смо да подржимо све напоре ка још бољим резултатима. Ти малишани су наши суперхероји и зато нека овај дан буде обојен златном, вашом бојом, у знак великог пријатељства и љубави“, изјавила је Гордана Баста и подсетила на слоган Удружења „Не тугујмо над судбином деце оболелом од рака, већ им помозимо“.
Члан Већа задужен за образовање Драги Лукић истакао је „да дуго прати рад Удружења. „Радује ме што смо покренули заједничку сарадњу Удружења, Општине и директора школа. Трудићу се да проширимо сарадњу са директорима школа, да се додатно организујемо и максимално трудимо да учинимо нешто добро за децу. Деца су наша будућност и морамо бринути о њима и још више помоћи.“, закључио је Лукић.
Члан Већа задужена за социјалну заштиту и бригу о деци Биљана Ракић истакла је да је Општина Врачар препознала значај за учешће у овом пројекту, као и да су приоритет рада Општине најмлађи суграђани. Управо из тог разлога Општина је пружила подршку реализацији овог пројекта. „Удружење се бави једном изузетно хуманом делатношћу и наш заједнички циљ је да задржимо осмех деце. Напоменула бих да овај пројекат јесте значајан за сваку локалну заједницу, јер се подиже свест о проблемима са којима се суочавају деца оболела од рака , као и њихове породице, и ми желимо да им пружимо помоћ и подршку која им је неопходна у тим најтежим тренуцима“, изјавила је Биљана Ракић.
У име Удружења „Увек са децом“ присутне је поздравила извршна директорка Удружења Милева Личина. „Удружење постоји 30 година. Многе пројекте смо радили за овај дуги период колико постојимо, посебно бих издвојила пројекте ‘Родитељски кутак’ где бесплатно бораве родитељи са децом, затим ‘Да моја коса буде твоја коса’, израда перика за децу која остану без косе, ‘Деца и млади немају граница’ диван пројекат за младе који су старији од 18 година и многи други. Како бисмо све ово спроводили потребна нам је подршка целог друштва, а да бисмо имали у континуитету подршку неопходно је да развијамо емпатију, да од малих ногу деца знају да могу да чине добра дела. Само тако можемо гледати у будућност и имати друштво достојно људског рода. Јако дуги низ година сам у Удружењу и сигурна сам и знам да су грађани јако хумани, само треба мало да их подстакнемо“, закључила је Милева Личина.
Циљ пројекта “Дете од снова – Врачар” јесте да музиком кроз креативно-едукативне радионице додатно развијамо емпатију и доброчинство код деце. Деца четвртих разреда основних школа са Врачара учествовала су у радионицама које је водила ауторка песме Бојана Машковић, свирајући на клавиру и уз помоћ певача Томислава Божовића. Деца су учествовала на две радионице, на првој су упозната са текстом и музиком, кроз разговор су износила шта они осећају док слушају песму. На другој радионици су учествовала иста деца која су песму научила код куће. Сви су певали и посебно и сви заједно. Деца су била спремна на сарадњу, весела и радознала, са жељом да уче и да размене своја осећања.
Сваки члан заједнице је битан у подизању свести о здрављу сваког поједница, али када се болест деси, а посебно код деце, емпатија и доброчинство друштва је ту да им олакша њихову борбу. Зато је важно да децу од малена учимо добрим примерима и да их усмеравамо у добром правцу.