Рак грлића материце је препознат као озбиљан здравствени изазов у Србији, који, нажалост, у нашој земљи и даље представља значајан проблем, иако вакцина против ХПВ-а, као најважнијег узрочника овог рака, постоји. О начинима превенције и са циљем информисања Врачараца о овом малигном обољењу јуче је у Општини Врачар одржана едукативна здравствена трибина на тему „ХПВ и превенција рака грлића материце“.
Присутнима се на почетку сусрета обратила чланица Већа задужена за здравство специјалиста гинекологије и акушерства др Лејла Рибаћ и поздравила присутне. Она је истакла да јој је изузетно задовољство што су се данас окупили стручњаци, пацијенти и наши суграђани којима је здравље заједнице важна тема. „Као члан Већа Општине Врачар и специјалиста гинекологије, посебно сам срећан што можемо да разговарамо о ХПВ вирусу и превенцији рака грлића материце- теми која је кључна за јавно здравље, а која, нажалост, још увек није довољно заступљена у јавној расправи. Верујем да ће ова трибина бити корак ка већој свести и активнијем ангажовању, како на Врачару, тако и широм наше земље. Захваљујем се свима који су допринели организацији, а посебно вама, драгим учесницима, што сте део овог важног разговора. Нека ова дискусија буде подстицај за акцију– јер здравље наше заједнице зависи од сваког од нас“, закључила је др Лејла Рибаћ.
На скупу су говорили: Ана Дорник, председница Удружења „Жена жени“, Јована Вучељић, начелница гинекологије Дома здравља „Врачар“, Сузана Виденовић, психијатар, Горица Ђокић, председница Удружења „Проговори“, др Марија Тошић Мијаловић, специјалиста педијатрије, Мирјана Милутиновић, специјалиста ортопедије вилица и др Јелена Стефановић, гешталт терапеут-асертивности и здравља.
Србија је у Европи на трећем месту по учесталости оболевања и умирања од рака грлића материце. На предавању су говорницe представиле факторе ризика за настанак овог малигног обољења, као и које се жене налазе у групи високог ризика. Говорило се о примарним и секундарним начинима превенције, као и о значају ХПВ вакцине, која је уведена у већини земаља ЕУ, САД и Аустралији. ХПВ вакцинација пружа снажну и специфичну заштиту против кључних типова ХПВ-а одговорних за већину ХПВ-повезаних карцинома, чиме се ефикасно смањује ризик од развоја ових озбиљних обољења. Говорници су подсетили да је ова вакцина у Србији бесплатна од јуна 2022. године за сву децу узраста од 9 до 19 година. Активна имунизација против ХПВ препоручује се код деце старије од девет године, а првенствено код деце седмог разреда основне школе пре ступања у први сексуални однос, док младе жене могу да приме вакцину до 26. године, а млади мушкарци до 21. године живота. Такође, указан је на значај редовних гинеколошких прегледа за жене, као најбољег начина да се спречи или на време открије малигнитет. Рак грлића материце није наследна болест и може се спречити. Циљ редовних превентивних прегледа јесте откривање почетних промена на грлићу материце, пре него што се развије малигно обољење.
Превенција рака грлића материце је вишеслојни процес који укључује вакцинацију, редовне прегледе, здрав начин живота и едукацију. Заједничким снагама можемо смањити ризик од ове болести и осигурати здравље будућих генерација, закључак је присутних након одржане трибине.