Како повећати безбедност свих учесника у саобраћају, посебно младих као најризичнију популацију у саобраћају, и на који начин поштовати саобраћајна правила биле су теме едукативне трибине за младе „Ум на друм“, у организацији Градске општине Врачар и Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије.
На почетку трибине присутним ученицима из Техничке школе ГСП обратили су се председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић и директор Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић.
„Данас смо у сали општине окупили ученике 3. и 4. разреда Техничке школе ГСП. То су возачи, техничари, људи који ће у будућности возити по Београду и Србији. На овој трибини желимо да их едукујемо како треба да се понашају у саобраћају, о значају поштовања саобраћајних правила, као и колико је важно да не возе брзо, под дејством алкохола, да буду одморни током вожње и да брину о безбедности себе, људи које возе и друге учеснике у саобраћају. Желимо да их кроз ову трибину, још током школовања, едукујемо о значају безбедности и поштовању правила у саобраћају“, изјавио је председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић.
Директор Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић изјавио је да се данас разговара са младима, јер су они једна од најугроженијих категорија у саобраћају. Он је истакао да се ове године бележи повећано страдање младих у саобраћајним незгодама и да је од почетка године до данас смртно страдало 98 младих особа. „Оно што посебно желимо да радимо јесте да разговарамо са њима, укажемо им на све ризике и опасности које могу очекивати у саобраћају. Данас на овој трибини говорили смо како су угрожени они као млади возачи. Један од главних проблема младих возача је неискуство и жеља за доказивањем. Те две ствари доводе до саобраћајних незгода и нажалост до трагичних последица. Желим да се захвалим нашим промотерима ‘Безбедно понашање у саобраћају’ Душану Борковићу, аутомобилисти и Деи Ђурђевић, која је задобила трајни инвалидитет након саобраћајне незгоде. Управо је то начин како Агенција комуницира са младима. Покушавамо да млади чују искуства особа које су препознатљиве и које могу да пошаљу јаку поруку и пренесу своје искуство, како би утицали на то да буду безбедни у саобраћају“, закључио је Стаматовић.
Присустнима су се, такође, обратили и новинар Деа Ђурђевић и аутомобилиста Душан Борковић, који су преношењем личне приче и дугогодишњег искуства скренули пажњу младима на важност и значај безбедног понашања у саобраћају. Трибини су присуствовали и члан Већа Биљана Ракић, помоћник председника Коста Маловић и шеф Кабинета Никола Јеленковић.
Аутомобилиста Душан Борковић изјавио је да је саобраћај опаснији од тркачке стазе и да он вози брзо једино на тркама, у свакодневном саобраћају никада. Истакао је да ако се у саобраћају крећете брзином која није адекватна не постоји шанса да правовремено реагујете како бисте спречили удес.
Са младима се разговарало о значају коришћења сигурносног појаса, штетности и последицама употребе мобилног телефона у вожњи, управљање моторним возилом под дејством алкохола и последицама које носи вожња брзином већом од ограничене.
Посетиоци трибина су могли да се информишу о свим важним питањима у вези са безбедним и одговорним понашањем у саобраћају, да се увере како алкохол утиче на вид и реакције возача кроз активности са „пијаним наочарима“ као и симулатором вожње. Млади су на крају и током трибине имали доста питања и износили своја запажања.
За све присутне, Агенција је обезбедила пригодне поклоне у виду промотивних материјала.