Поводом 13. октобра – Међународног дана за смањења ризика од катастрофа у свим врачарским основним школама организована је вежба евакуације у случају земљотреса. Градска општина Врачар, у сарадњи са Црвеним крстом Врачар и уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја организовала је ову вежбу са циљем јачања отпорности заједнице на катастрофе, а посебно најосетљивије групе коју чине деца.
„Данас смо у свим врачарским школама, у исто време, симулирали узбуну као да се десио земљотрес. У овој вежби је учествовало укупно 5.700 врачарских ђака. Ви сте поступали како су вас наставници обучили – држали сте руке на глави, нисте се гурали, трчали или причали. Наредни пут морате понети и јакне, јер се не зна колико ће потрес трајати и колико ћете боравити у парку, односно на отвореном, док не дођу спасиоци. Ову вежбу ћемо показати и наредним генерацијама, како би били припремљени за овакве ситуације, у којима је важно да одговорно и брзо реагујемо. Ви сте сада едуковани за овакво поступање и ово знање ћете пренети и вашој породици и другарима. Хвала наставницима, који су вас обучили да исправно поступате у оваквим ситуацијама. Данас сте показали изузетну зрелост како се брзо можемо евакуисати у случају катастрофе“, изјавио је члан Већа задужен за образовање Драги Лукић учесницима након спроведене вежбе. Догађају су присуствовали саветници из Школске управе Београда при Министарству просвете, науке и технолошког развоја Ивана Радовановић и Бранкица Ђуришић, секретар Црвеног крста Београд Никола Прица, заменик начелника Управе Градске општине Врачар Живко Марјановић и представници Сектора за ванредне ситуације.
Образовање, као темељ савременог друштва, али истовремено и као одговор на све изазове и ризике, када су у питању климатске промене и природне катастрофе и друге елементарне непогоде, представља кључну карику у систему смањења ризика од катастрофа и управљања ванредним ситуацијама, односно у систему цивилне заштите. Због тога, од неизмерног значаја је учешће образовних установа у оваквим активностима, како у циљу подизања спремности установа на ризике од елементарних непогода, тако и у стварању будућих генерација које ће поседовати довољно знања, али истовремно бити и свесне значаја преветивних мера у циљу смањења ризика од катастрофа.