У Основној школи „Краљ Петар II Карађорђевић“ синоћ је одржано прво предавање у оквиру пројекта „Родитељи опрез“, на којем су са родитељима ученика од 5. до 8. разреда разговарали члан Већа Градске општине Врачар задужен за образовање Драги Лукић, директор школе Биљана Лазаревски и координатор пројекта и предавач Ламбе Ђорелијевски, дугогодишњи инспектор и бивши шеф Одељења за сузбијање наркоманије у МУП Србије. Пројекат се реализује са циљем боље едукације родитеља о проблемима злоупотребе дрога и алкохола, са акцентом да се оснаживањем породица здравим механизмима носи са проблемом психоактивних супстанци.
„Данас почињемо са реализацијом пројекта који се односи на заштиту, превенцију и опрез родитеља у односу на психоактивне супстанце, у оквиру којег ће се предавања на ову тему одржати у свим врачарским школама. Пројекат је отпочео са намером да родитељима ученика од 5. до 8. разреда приближимо начине препознавања злоупотребе психоактивних супстанци и да их упозоримо на оно у шта ниједан родитељ не може да поверује, а то је нешто што се сваком од нас може десити, да нам дете ‘скрене са пута’, а да ми то чак ни не приметимо. Истраживања показују да се и у свету и код нас помера старосна граница корисника психоактивних супстанци, дакле деца све млађег узраста подлежу болестима зависности. Ми у општини Врачар одговорно приступамо овом проблему и желимо да остваримо сарадњу родитеља, ученика и школе, да покренемо координисану активност, а не појединачне покушаје у приступу овом проблему. Важно је да на родитељским састанцима покренете разговор на ову тему и са другим родитељима, како бисмо на време указали на проблеме зависности у овако раном узрасту“, изјавио је Драги Лукић у разговору са родитељима. Предавању је присуствовао и помоћник председника Општине Врачар Коста Маловић.
На почетку предавања координатор пројекта Ламбе Ђорелијевски емитовао је кратку пројекцију из документарног филма „Пролећни дан“, који приказује како изгледа почетак дана корисника психоактивних супстанци. О болестима зависности и наркоманији говорио је из радног искуства које је стекао у Одељењу за сузбијање наркоманије у МУП Србије и кроз разговор са корисницима психоактивних супстанци. „Нажалост родитељи недовољно знају о наркоманији и уопште болестима зависности које су заиста присутне. Наркоманија је једна од болести зависности која у великој мери мења личност и разара породицу, а дроге су психоактивне супстанце које у већем или мањем облику мењају стање свести и перцепцију. На предавањима увек саветујем родитеље да детету морају јасно и недвосмислено ставити до знања да се дроге и алкохол не прихватају. Важно је да оба родитеља имају идентичан став по том питању. Потребно је да родитељи свакодневно разговарају са дететом о проблемима зависности и да јачају узајамно поверење и отвореност. Кроз овај пројекат желимо да пошаљемо поруку родитељима да нису сами у овом проблему, покренемо ширу друштвену акцију и проширимо свест грађана“, закључио је Ламбе Ђорелијевски.