Рад са децом је непроцењив. Градска општина Врачар сматра да су најмлађи највећа вредност сваког друштва и да улагање у њихов рани развој представља кључни основ за све касније етапе развоја. Из тог разлога, у сарадњи са Предшколском установом „Врачар“ и Ресурсним центром за специјалну едукацију, Градска општина Врачар покренула је пројекат „Здрав и правилан развој малих Врачараца“ који је управо усмерен на рану стимулацију развоја малишана. Желимо да улажемо у правилан и здрав развој деце, јер управо они представљају мотор развоја друштва у будућности.
На трибини која је поводом почетка реализације пројекта организована у општинској сали у среду, 22. маја учесници пројекта пружили су родитељима, васпитачима и широј друштвеној заједници информације и смернице о здравом и правилном развоју деце предшколског узраста, укључујући физички, емоционални и когнитивни развој. Такође, представљен је план рада са децом и методе тестирања њиховог развоја, како би се обезбедио оптималан напредак у свим аспектима развоја и учења.
На трибини су учествовали председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић, помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја др Милан Пашић, помоћница министра за рад, запошљавање и социјална питања Биљана Барошевић, директорка Предшколске установе „Врачар“ Јелена Јеленић Јанковић. Такође, о пројекту су говорили професор Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију проф. др Фадиљ Еминовић, о когнитивним потешкоћама говорила је проф. др Александра Ђурић Здравковић, док је о развоју говора говорила др сци Јадранка Оташевић.
Трибини су присуствовали и министарка правде Маја Поповић, министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић, заменица председника Општине Врачар Радмила Сарић, чланови Већа Општине Врачар Драгана Белојевић и Драги Лукић, као и помоћник и шеф Кабинета председника Општине Коста Маловић и Никола Јеленковић.
„Здрав и правилан развој деце је заједничка одговорност свих нас. Као заједница, имамо обавезу да обезбедимо сигурно, стимулативно и подржавајуће окружење за нашу децу, где могу да расту, уче и развијају се у складу са својим потенцијалима. Овим пројектом желимо да обезбедимо подршку деци у предшколским установама и њиховим породицама првенствено кроз непосредни корективни рад са децом, јачамо капацитете стручних сарадника у предшколским установама и подржимо малишане, у сарадњи са њиховом породицом, у здравом и правилном развоју. Верујем да ћемо овим пројектом направити значајан корак ка остварењу тог циља. Хвала вам што сте овде и што својим присуством показујете колико вам је стало до будућности наших најмлађих”, рекао је председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић отварајући скуп.
Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја др Милан Пашић истакао је да је подршка деци у оквиру раног детињства и њихових породица у оквиру система институционалног предшколског васпитања и образовања један од стратешких приоритета Владе, а наравно и министарства просвете, које је и последњих година изузетно укључено у реализацију важних системских пројеката на националном нивоу.
Помоћница министра за рад, запошљавање и социјална питања Биљана Барошевић изјавила је да је основан центар Инклузивна Србија и поздравила директорку истог Наташу Јовановић. По њеним речима овај Центар ће остварити сарадњу са свим локалним самоуправама, министарствима, Владом Републике Србије и заједничким радом ће стварати инклузивну Србију и Србију без баријера. Приоритет рада Центра су деца и млади, нарочито особе са инвалидитетом, а посебно деца са инвалидитетом. Биљана Барошевић је истовремено похвалила рад Општине Врачар која је добитник награде за приступачност.
Директорка ПУ „Врачар“ Јелена Јеленић Јанковић захвалила се Општини Врачар која је препознала потребу ПУ „Врачар“ и пружила велику подршку деци и њиховим родитељима реализацијом овог пројекта. Пројекат се реализује у објектима ПУ „Врачар“ кроз индивидуални, превентивни и корективни рад са децом. Оно што је добит за родитеље јесте да имају могућност да се информишу и обаве индивидуалне разговоре са стручним лицима, и уколико је потребно, опет у складу са индивидуалним потребама деце, добију смернице, вежбе и упутства за даљи рад са децом. Истакла је да је иницијатива за пројекат потекла од Савета родитеља на седници одржане у септембру 2023. године, где су родитељи изразили потребу оваквог начина рада са децом док бораве у предшколској установи. Након тога је ПУ „Врачар“ анкетирала родитеље, где се од око 1.600 деце која бораве у 10 врачарских предшколских објеката пријавило скоро 1.000 родитеља да њихова деца буду обухваћена овим пројектом. Уважавајући све ово ПУ „Врачар“ ступила је у контакт са руководством Општине Врачар и покренули овај пројекат.
Професор Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију проф. др Фадиљ Еминовић захвалио се Општини Врачар што је препознала потребе деце и прва кренула у реализацији оваквог пројекта. „Циљ данашње трибине јесте да се пројекат приближи родитељима и представи широј јавности. Пројекат је предвиђен да траје 6 месеци, али врло је извесно да ће се продужити, а надам се реализовати и на другим општинама. Циљ пројекта је да створимо услове за правилан раст и развој деце од 3 до 7 година на Врачару. На почетку пројекта пријављено је 1.018 деце, тај део је сада већ око 1.100, јер се још родитеља додатно пријавило и то је изузетно велики број деце. Пројекат јер замишљен да траје у три фазе. Прва је била анкетирање родитеља и након што смо сагледали све информације које смо добили, уз њихову сагласност, смо тестирали и прегледали малишане. Затим смо приступили брзим скрининг тестовима, сагледали ситуацију и у оквиру другог дела пројеката радили смо дубљу, функционалну дијагностику. Тамо где је потребан индивидуални третман почећемо са радом, како бисмо што боље дали нашу подршку и остварили што боље резултате код деце“, истакао је проф. др Еминовић.
Марко Иветић је захвалио свима који су учествовали у реализацији пројекта, а посебно начелници Управе Градске општине Врачар Гордани Басти, која је укључена у исти од саме идеје, па све до његове крајње реализације. „Никада раније нисмо имали овако озбиљан пројекат у смислу струке и науке, па смо му приступили са великом пажњом и залагањем. А и како би другачије када се ради о нашој деци, о нашем највећем благу. Током трибине дат вам је својеврстан извештај. Добили сте много информација, видели сте пуно импозантних бројки иза које стоји по једно дете, једна породица, баке, деке, тетке… Све очи су упрте у нас. Обећавам вам да овај пројекат не само да ће опстати, већ ће уз помоћ наших пријатеља, овде присутних највиших државних функционера, тражити и наћи начин да добије градску, па и националну димензију. За нашу децу ништа није и не може бити ни скупо, ни недостижно. њихова добробит не може имати цену, и деца ће нам увек бити на првом месту. Управа Градске општине Врачар ће увек бити уз вас“, изјавио је координатор пројекта члан Већа Марко Иветић.