Градска општина Врачар данас је била домаћин Конференције поводом промоције Смерница за приступачност и Универзални дизајн за градове и општине, које су резултат међуопштинеске сарадње у оквиру реализације пројекта „Унапређење међуопштинске сарадње у циљу унапређења примене стандарда приступачности и универзалног дизајна“.
Конференцију је отворио председник Градске општине Врачар академик проф. др Милан А. Недељковић, који је истакао да му је велико задовољство што кроз ову међуопштинску сарадњу имамо прилику да учимо међусобно.
„Градска општина Врачар данас представља још један важан вид међуопштинске сарадње, која је успостављена пре 4 године. Циљ ове сарадње је повећање приступачности за све особе са инвалидитетом. Ми као најмања, а једна од најгушће насељених градских општина желимо да особе са инвалидитетом имају исти квалитет живота на Врачару као и остали грађани“, изјавио је први човек Општине Врачар.
У оквиру реализације међуопштинске сарадње између градова Београд и Нови Сад, као и општина Врачар и Савски венца на Конференцији су представљене смернице, које ће помоћи у стварању инклузивнијих локалних заједница, а које су развијене уз подршку стручњака из области приступачности. Оне представљају важан корак у стварању инклузивнијег друштва. Велика захвалност за подршку реализацији овог пројекта међуопштинске сарадње исказана је и Влади Швајцарске, као и Министарству државне самоуправе и локалне самоуправе
Присутнима се обратио и помоћник министарке државне управе и локалне самоуправе Јован Кнежевић, који је изразио велико задовољство што присуствује оваквом скупу, јер он представља доказ да овај модеран и врло успешан механизам, који се реализује широм Европе, и у Србији показује изузетне резултате. „Министарство државне управе и локалне самоуправе у претходних пет година инсистира на имплементацији и повезивању различитих јединица локалне самоуправе у међуопштинске сарадње. Овај пројекат је такав да је показао да су Град Београд, Градска општина Врачар, Градска општина Савски венац и Град Нови Сад заједничким напором успели да постигну велику ствар када је у питању тема инклузије за најосетљивије делове друштва“, истакао је Јован Кнежевић.
У име Града Београда присутне је поздравила и чланица Већа Виолета Филип, као и представница делегације Града Борос из Краљевине Шведске Хелен Сендберг, председавајућа Одбора за управање имовином.
На крају Конференције закључено је да је међуопштинска сарадња изузетно значајна у изради и примени оваквих смерница. Изнето је и очекивање да ће се оне имплеметирати и у другим локалним самоуправама широм земље.