Водити рачуна о факторима ризика како не би дошло до инфаркта миокарда кључнo je у превенцији, навео је проф, др Милан А. Недељковић који је и председник Градске општине Врачар и додао да је веома важно да уколико се инфаркт ипак деси пацијент што пре дође у ангиоцентар јер је сваки минут важан како у спашавању живота али исто тако и у давању и омогућавању шансе за што нормалнији наставак живота.
Недељковић је гостујући на ТВ Пинк рекао да је 29. септембра обележен Светски дан срца што jе уједно била још једна прилика да се грађани упознају са факторима ризика и превентиви инфаркта и можданог удара.
Он је као најважније, како би се сачувало здравље, а уједно и смањио ризик, истакао престанак пушења, неопходну шетњу од најмање пет пута по 30 минута седмично, водити рачуна да притисак горњи не буде изнад 140, код дијабетичара до 130…
Такође је упозорио и на висину холестерола, затим нивоа шећера, али и на то да обим струка код жена не би требало да буде изнад 80 цм а код мушкараца изнад 94 цм.
„То су јако битне бројке“ упозорио је Недељковић који је изнео податак да Србија после Украјине и Русије има највећи број смртних случајева од кардиоваскуларних обољења,
Он је објаснио да инфаркт миокарда представља обољење у којем долази до запушења срчаних крвих судова и да се услед тога појављује и бол у грудима као и други показатељи.
Међутим, додао је, та бол је корисна ствар јер упозорава, уз јаку малаксалост и презнојавање, да нешто није у реду.
Са друге стране, навео је др Недељковић, могуће је и да тих пропратних манифестација и посебно бола код дијабетичара нема.
Како је навео људи могу и да не обрате пажњу на те манифестације рачунајући да су се заморили или да је нешто само пролазно, што је, како је додао веома опасно.
Наиме, наставио је Недељковић, сваки минут је важан, објаснивши да од тренутка инфаркта почиње изумирање мишића леве срчане коморе а да оно што изумре у том тренутку није надокнадиво.
Он је поновио да се људи обично јављају са раздирућим болом у грудима, рамену, између плећки, у стомаку…и да то уз јаку малаксалост и презнојавање треба да наведе човека да се одмах јави у најближи здравствени центар где се уради ЕКГ и провере енизими и тек након тога може знати и он његова породица да ли је у питању инфаркт.
Одговарајући на питања шта радити и како се понашати након инфаркта Недељковић је рекао да је после стављања стента и медицинске помоћи пацијент залечен и да уколико води рачуна о својим даљима животним навикама може водити сасвим нормалан живот.
На питање у вези са физичким активностима и напорима којима се може изложити Недељковић је поручио да сваки човек треба да слуша себе јер најбоље зна докле може и када треба да стане, што важи и за здраве људе.
Износећи егзактне податке о мрежи ангиоцентара у Србији Недељковић је прецизирао да их има 13 са 21 ангиосалом, да је лично отворио сале у Ваљеву, Ужицу и Зајечару, као и једну у Бања Луци, рекавши да то сматра својим великим успехом јер је у њима много живота спашено.
Он је одговарао и на питања гледалаца у вези са инфарктом миокарда и посаветовао их или упутио на које адресе треба да се јаве у зависности од проблема које имају.